Rüzgar enerjisi ön lisans ihaleleri tamamlandı

İhalelerin son gününde 9 bölge için toplam 740 megavat kapasite tahsis edildi.

Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali  kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinin son gününde, 9 bölge için 740  megavatlık kapasite tahsis edildi. Planlanandan 1 gün önce tamamlanan ihalelerde  toplam 2 bin 110 megavatlık kapasite tahsisi yapılmış oldu. 
 
Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Muhammed  Mustafa İzgeç'in komisyon başkanlığını yaptığı, dört gün süren ihalelerde toplam  346 firmanın başvurusu alındı.
 
İhalelerde 260 megavat kapasiteli Çanakkale için en düşük teklif,   -2,87 dolar/cent ile PNE Wind Yenilenebilir Enerjiler Ltd. Şti'den geldi. Bu  teklifle bölgede 71,4 megavatlık kapasitenin sahibi olan şirket, Çanakkale'de  Köseler santralini kuracak.
 
Selin5, Selin4 ve Selin3 Enerji Elektrik Üretim AŞ şirketleri ise  bölgede 10'ar megavatlık pay sahibi oldu. Şirketler, sırasıyla kilovatsaat başına  -2,81 dolar/cent, -2,71 dolar/cent ve -2,7 dolar/cent teklif verdi.
 
Polat Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ ise kilovatsaat başına -2,42  dolar/cent teklif vererek, bölgeden 99,9 megavatlık pay aldı. Şirketin  Çanakkale'de kuracağı santralin adı Çınar RES olacak.
 
Ayrıca, kilovatsaat başına -2,35 dolar/cent teklifle Merkom Enerji  Sanayi ve Ticaret AŞ, 5 megavatlık, kilovatsaat başına -2,11 dolar/cent teklifle  Yakın Yenilenebilir Enerji Danışmanlık Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd.  Şti. 40 megavatlık, kilovatsaat başına -2,1 dolar/cent teklifle Balay Enerji  Elektrik Üretim AŞ 9,9 megavatlık ve kilovatsaat başına -2,09 dolar/cent teklifle  Keremres Elektrik Üretim AŞ, 3,8 megavatlık kapasitenin sahibi oldu.
 
BALIKESİR'DE 54 ŞİRKET YARIŞTI
 
En büyük kapasiteli ikinci il olan Balıkesir bölgesinin ihalesi için  54 şirketin teklifleri incelendi. Toplam 160 megavat kapasiteye sahip bölge için  en düşük teklifi veren Sarı Kanat Enerji ve Sanayi Ticaret AŞ'ye 9,9 megavatlık  kapasite tahsis edildi. Şirket, Balıkesir'deki Balya RES projesi için kilovatsaat  başına -2,57 dolar/cent teklif verdi.
 
Kalan 150,1 megavatlık kapasitenin sahibi ise kilovatsaat başına -2,51  dolar/cent teklif veren Polat Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ oldu. Şirket,  Balıkesir'de Duygu RES projesini hayata geçirecek.
 
 

28.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p