Samsung’un madencilik çipleri yok satıyor

Yıl başında BTC madenciliğinde kullanılan ASIC çiplerini toplu olarak üretmeye başlayan Samsung büyük bir kazanç elde etti.

Dört kez üst üste işletme karı rekoru kıran Samsung müthiş bir ilk çeyreği geride bıraktı. Şirketin bu performansı Bitcoin madenciliğinde kullanılan çiplere olan talebe dayandırılıyor. Grafik hafıza çiplerine olan yüksek talep şirketin akıllı telefonlardaki düşük satış rakamlarını dengeliyor.
 
Samsung’un ilk çeyrek için işletme karı 15.64 trilyon Kore won’u (14.45 milyar dolar) olarak açıklandı. Şirketin 60.56 trilyon Kore won’luk cirosuna çip satışları büyük katkı sağladı. 
 
Samsung yatırımcı ilişkileri biriminden Robert M. Yi, “Yarıiletken çip sektöründe yüksek talebin yarattığı piyasa koşulları sonucu kazançlar yıldan yıla arttı. Bunun yanı sıra en iyi telefonlarda ve kripto para madenciliğinde kullanılan çiplere olan talep arttığı için dökümcülük sektörünün kazançları da arttı.” dedi.
 
VAHŞİ PİYASA ŞARTLARI
 
Samsung’un dökümcülük birimi 10 nanometre işlemcilerde ve kripto para madencilik çiplerinde yaşanan patlama sebebiyle Q2’de de ihya olacağa benziyor. Ancak akıllı telefon satışlarında yaşanan başarısızlık toplam kazanca yansıyabilir. Şirket yine de 2018’in 2. çeyreğinde daha iyi bir kazanç performansı yakalamayı hedefliyor. Robert M. Yi DRAM talebinin yüksek oluşuna dikkat çekiyor.
 
Şirket kullanıcı tabanını da çeşitlendirmek istiyor. Daha önce yapılan haberlerde Samsung’un online madencilik aletleri satıcısı Halong Mining’e ASIC çipleri tedarik ettiği yazılmıştı.
 
Öte yandan Samsung ASIC piyasasında Tayvanlı Semi ile çekişiyor. Bitmain ve Canaan Creative gibi madencilik devlerine ekipman tedarik eden Semi’nin Tech Crunch’a göre çeyrek karı 350 – 450 milyon dolar. Samsung madencilik çiplerinden elde ettiği gelirle vahşi piyasa şartlarında rakibini yakalamaya çalışıyor.

27.04.2018

Haberler

Bitcoin hakkındaki o öngörüler gerçekleşmedi

Kripto para birimleri piyasalarının belirleyicisi Bitcoin, yeni yıla 3,800

Japon e-ticaret devi kripto para madenciliğinden çekiliyor

Japon internet devi GMO`nun ardından Japonya`nın en büyük e-ticaret siteler

Milyarder yatırımcı Novogratz kripto para yatırımlarını sürdürüyor

Bloomberg tarafından 2 Ocak Çarşamba günü yayımlanan bir habere göre ünlü y

Teknoloji devi kripto para cüzdanı patenti için başvuru yaptı

Güney Kore’nin dev şirketlerinden Samsung, yeni bir kripto para cüzdanı içi

Rapor: `Bitcoin ile altın arasındaki ilişki yükseldi`

Wall Street Journal`da yayımlanan bir yazı Bitcoin ile altın arasındaki ili

En büyük 10`dan yalnızca o yükseldi

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli açıklamaların etkisiyle