Sanayi üretimi ekimde beklentileri aştı

Ekim ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 7,3 aylık bazda yüzde 0,7 artış kaydederek ekonomist beklentilerinin üzerinde geldi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Ekim'de yıllık yüzde 7,3, arındırılmamış verilerle yüzde 8,9 artış gösterdi.

Foreks anketinde analistlerin arındırılmamış sanayi üretimi yıllık medyan tahmini yüzde 5,4 yönünde oluşurken, arındırılmış sanayi üretimi medyan tahmini ise yüzde 5,3 olmuştu.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde  2017 yılı Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %0,5, imalat sanayi sektörü endeksi %7,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %7,3 arttı.

AYLIK VERİLER...

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış saanyi üretimi Ekim'de bir önceki aya göre yüzde 0,7 artarken, arındırılmamış verilerle artış yüzde 12,9 oldu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri(2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 yılı Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %2,2 azalırken imalat sanayi sektörü endeksi %1,3 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %1,9 azaldı.

08.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p