Sigorta şirketleri 9 ayda 21 milyar TL tazminat üstlendi

Sigorta şirketleri 2017 üçüncü çeyrek sonunda 21 milyar TL tazminat üstlendi.

Türkiye Sigorta Birliğinin üye şirketlerden derlediği verilere göre 2017 yılının üçüncü çeyrek itibarıyla teknik ve mali sonuçları belli oldu.
 
Buna göre, 2017 üçüncü çeyrek sonunda sektör, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %22 artışla 21 milyar TL’yi bulan üstlendiği tazminat ile ekonomiye ve vatandaşlarımıza güvence sağlamaya devam etti.
 
TSB'den yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:
 
"Sektörün prim üretimi geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, hayat dışı branşlarda %10,4, hayat sigortaları branşında ise %49,2’lik, ortalamada da %14,9’lik bir büyüme kaydetmiştir. Bu sonuçlarla hayat dışı sigortalar prim üretimi 28,4 milyar TL, hayat sigortaları prim üretimi 5 milyar TL olurken  sektörümüzün toplam prim üretimi 33,4 milyar TL’ye ulaşmıştır. Hayat dışı prim üretiminin hayat sigortaları prim üretimine göre daha düşük artmasında,  üretimde büyük payı olan trafik branşındaki tavan fiyat uygulamasının etkisi olmuştur. Hayat branşında yaşanan büyümede ise 
banka kredi hacmindeki genişleme önemli rol oynamıştır.
 
Sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerimizin aktif büyüklüğü geçen yılın aynı dönemine göre %24 artışla 143,8 milyar TL,  toplam öz sermaye büyüklüğü ise 20 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.
 
Şirketlerimizin toplam net dönem kârı 2,7 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bilanço karının 1,2 milyar TL’si hayat dışı şirketlerin  1,5 milyar TL’si de hayat ve emeklilik şirketlerin elde etmiş olduğu bilanço kârıdır.
 
Bireysel Emeklilik Sisteminde katılımcı sayısı 8 Aralık 2017 tarihi itibarıyla 6,9 milyona, fon büyüklüğü de devlet katkısı dâhil 75,9 milyar TL’ye ulaşmıştır. Bu yıl başlatılan otomatik katılım 
uygulamasıyla 6 Aralık 2017 tarihi itibarıyla sisteme giren 7,9 milyon çalışanın 3,5 milyonunun sözleşmelerinin devam ettiği görülmekte olup, cayma oranı  % 54 olarak gerçekleşmiştir.  Sözleşmeleri devam eden katılımcıların otomatik katılım fon tutarı ise 1,6 milyar TL seviyesine ulaşmıştır. "

20.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p