Şimşek: 23 bin şirkete dövizle borçlanma yasağı geliyor

Çok yakında Türkiye`de makro ihtiyati çerçeve anlamında önemli bir yapısal reform yapacaklarını belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bazı şirketlere dövizle borçlanma yasağının getirileceğini söyledi.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, çok yakında Türkiye'de makro  ihtiyati çerçeve anlamında önemli bir yapısal reform yapacaklarını belirterek,  "25 bin şirketimizin döviz yükümlülüğü var. Bu 25 bin şirketimizin 23 bininin  döviz yükümlülüğü 15 milyon dolar ve altında. Bunlar nispeten küçük, kısmen orta  ölçekli şirketler. 23 bin şirketin açık pozisyondaki payı yüzde 16 civarı. 2 bin  büyük firmanın ise payı yüzde 84 civarı. Biz ilk aşamada 2 bin firmaya ilişkin  veri toplamanın yasal altyapısını bu hafta oluşturduk. Bir çerçeve oluşturacağız.  Bu küçük ve kısmen orta ölçeklilere biz doğrudan doğruya sınırlama getireceğiz.  Niyetimiz şu; hane halkına aldığımız tedbire benzer bir tedbir alacağız."  değerlendirmesinde bulundu.

Türk Lirası'nda aşağı yönlü trendin algı ile ilgili olduğunun altını çizen Şimşek, kamu açığının makul düzeyde ve kamu maliyesinin nispeten güçlü olduğunu ifade etti.
 
“Sermayemiz şokları kaldırabilecek düzeyde” diyen Şimşek, bankacılık sermayesinin önemli bir şoku kaldırabileceini dile getirdi.
 
Bankacılık sektörünün en önemli sorununun kredi mevduat oranının çok yüksek olması olduğunu vurgulayan Şimşek, ABD'deki dava ile ilgili olarak da değerlendirmede bulundu.
 
Şimşek, “ABD'deki davaşu anda bir belirsizlik, bir bankamız ile ilgili bilgi talebi var” dedi ve “bankalara gereken desteği mevcut yasal çerçevede sağlarız” diye devam etti.
 
Başbakan Yardımcısı, kur etkisinin dolaylı olarak bankacılık bilançosunu etkilediğini belirtti. Hanehalkının Döviz yükümlülüklerinin ise fazla olmadğını söyleyen Şimşek, reel sektörün çok ciddi bir Döviz açığına sahip olduğunu ifade etti.
 
TL'deki değer kaybı ve oynaklığın reel sektör için önemli bir endişe kaynağı olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Döviz yükümlülüğü olan küçük ve orta ölçeklilere doğrudan sınırlama getireceğiz” dedi.

 
 

06.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p