Şimşek: Haber etkisi kötü, kendisi değil

Başbakan Yardımcısı Şimşek, AB`nin Türkiye fonlarında kısıtlamaya gideceği haberlerinin ortamla uyumlu olduğu için ekonomiyi etkilediğini söyleyerek, "Bunun haber etkisi çok kötü, kendisi değil" dedi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katıldığı bir televizyon programında gündeme dair soruları yanıtladı.

Avrupa Birliği`nin (AB) Türkiye fonlarında kısıtlamaya gideceği haberleriyle alakalı da konuşan Şimşek, "Bunun haber etkisi çok kötü, kendisi değil.AB fonlarından yapılacak 105 milyon euro kesinti, ekonomik açıdan hiç önemli değil. Türkiye, yıllık 178 milyar euro brüt dış finansman kullanıyor. Bunun 105 milyon euroluk kısmından bahsediyoruz. Avrupa`dan gelecek kaynağa sırtımızı dayamadık. Biz uluslararası piyasalardaki performansımızla kaynak noktasında sorun çekmedik. Üretilen spekülatif haberler ortamla uyumlu olduğu için bizi etkilemeye başladı. AB bizim en büyük ticaret ortağımız. `AB ile ilişkiler kopuyor` dediğiniz an hedef Türkiye ekonomisi oluyor" açıklamasında bulundu.

"EKONOMİ HEDEF ALINIYOR"

"Türk bankacılık sektörü sağlam" diyen Şimşek, "Türkiye`nin fon ihtiyacı büyük. Kendi tasarruflarımız bize yetmiyor. `Türk bankalarına yaptırım gelecek` dediğiniz zaman bankaları değil Türk ekonomisini hedef alıyorsunuz" şeklinde konuştu.

"ALTIN TAHVİLİ KONUSU ÇARPITILIYOR"

Altın tahvili konusunun çarpıtıldığını dile getiren Şimşek, "Türkiye`nin kaynak ihtiyacı yüksek. AB`nin 3 katı daha fazla büyüyoruz. Bu kaynak Türkiye`de var ama atıl durumda. O altınları kasada saklayacaklarına devletin kasasına teslim etsinler. İstedikleri zaman geri alabilirler de. Biz bir de yıllık yüzde 2,5 gibi bir getiri veriyoruz. Bizim borçlanmada sorunumuz veya bu altınlara ihtiyacımız yok. Bunlardan ülke kazansın istiyoruz. Bu altınlar rezervin bir parçasıdır ve sisteme giriyor. Bunları yatırımlara dönüştürüyoruz" diye bilgi verdi.

İlk sonuçlara göre bütün çabalara rağmen 2,5 ton altın geldiğini ifade eden Şimşek, "370 milyonluk bir kaynak üretildi. Bu, Hazine ihtiyacından kaynaklanmıyor. Kampanyaların etkinliğini artırmamız lazım soru işaretlerini gidermemiz lazım" yorumunda bulundu.

"CARİ AÇIK VE ENFLASYON PROBLEMİ VAR"

Şimşek konuşmasında Türkiye`nin cari açık ve enflasyon probleminin olduğunu dile getirerek, "Önemli olan bardağın yarı boş görülüyor olması ve bunun arka planı" dedi.

19.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p