Sudanlılar dört gözle Erdoğan’ı bekliyor

Sudan Uluslararası İlişkiler Bakanı İdris Süleyman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde ülkelerine yapacağı ziyareti dört gözle beklediklerini söyledi.

Sudan Uluslararası İlişkiler Bakanı İdris Süleyman; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 25-27 Aralık'ta bir grup Türk iş dünyası temsilcisiyle ülkelerine yapacağı ziyareti dört gözle beklediklerini söyledi. Ziyaret öncesi Türk yatırımcıyı Sudan’a yatırım yapmaya çağıran Bakan Süleyman, “Türkiye ekonomisi gelecek vaad eden bir ekonomi. İki ülke arasındaki 500 milyon dolarlık ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkartmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TÜRK EKONOMİSİ PARLAK

1997 ile 2001 yılları arasında Ankara’da Sudan konsolosu olarak görev yaptığını anlatan Süleyman; “Türkiye’ye ve özellikle de İstanbul’a çok sayıda ziyaretler gerçekleştirdim. Türkiye’yi çok iyi tanıyorum. Türk ekonomisi iyiye gidiyor” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye ekonomisinin bundan sonraki süreçte daha da iyiye gideceğini öngördüklerini anlatan Bakan Süleyman, “Ekonominizin dünya ekonomisi ölçeğinde çok önemli bir konuma geleceğini düşünüyorum. Ama tabi bunun için önemli ortaklıklar lazım” dedi.

AFRİKA YABANCI RADARINDA

Şu anda dünya üzerinde yapılan en iyi ortaklıkların Afrika Kıtası’yla yapılan ortaklıklar olduğunu kaydeden Süleyman; şunları dile getirdi: “Ben şu anda Brüksel’den geliyorum orada AB üyesi ülkeler, 2018 yılı için Afrika’ya 44 milyar dolarlık bütçe ayırdı. Çinliler’in, Afrika’ya yaptığı yatırımlar 100 milyar doları geçti ve bu rakamlar daha da güçlenecek. ABD, Japonya, Koreliler aynı şekilde. Dünya ekonomilerinin hepsi şu anda Afrika ile işbirliği içerisinde."

ZİRAAT VE MADEN ZENGİNİ

Türkiye’nin bu kıtada yaptığı yatırımların artırması gerektiğini ifade eden Bakan Süleyman, Sudan’la ilgili şu bilgileri paylaştı: “Sudan Afrika’ya açılan kapı. Ülkemizde ziraata uygun 80 milyon hektar arazi var. Bu tarım arazileri için mevcut su var. Maden anlamında çok zenginiz. Şu anda dünyada altın çıkaran ülkeler arasında ikinci sıradayız. Altının yanı sıra; krom, demir, kurşun madenlerine sahibiz.”

GÜMRÜK VERGİSİZ 500 MİLYON $’LIK PAZAR

Sudan’ın aynı zamanda Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı Örgütü (COMESA) üyesi bir ülke olduğuna dikkati çeken Bakan Süleyman; “Yatırımcının bu anlamda gümrüksüz, vergisiz 500 milyon dolarlık bir pazara girme fırsatı da var. (23 tane COMESA ülkesi var.) COMESA ülkelerinin nüfusu 500 milyon ve bunlarla ticaret yapılma şansı var” ifadelerini kullandı.
Yeni Şafak

 

19.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p