Taşerona kadro başvuruları 2 Ocak`ta

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, taşeron işçilerin kadro başvurusunun 2 Ocak`ta başlayacağını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından, alt işveren  işçilerin kıdem tazminatına esas olan toplam hizmet süresi ile izin sürelerinin  hesabında, geçmiş kıdemlerin İş Kanunu çerçevesinde dikkate alınacağı bildirildi. 
 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kanun hükmünde kararname ile  alt işveren işçilerin kamuda istihdamı için yapılan düzenlemenin 2 Ocak 2018'de  yürürlüğe gireceği anımsatılarak, şu ifadelere yer verildi:
 
"Başvuru ve kadroya geçiş sürecine ilişkin uygulamayı anlatan usul ve  esaslar bu hafta içinde yayımlanacak ve geçiş süreci 2 Ocak 2018'den itibaren 90  gün içinde sonuçlandırılacaktır. 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçilerimizin  geçiş yapacakları idarelerce başvuruların alınmasına başlanacaktır. Alt işveren  işçilerimiz 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları alt  işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklardır.  Başvuruda bulunan alt işveren işçilerimizin bilgileri, başvurdukları idarelerce  elektronik ortama aktarılacaktır. İşçilerimizin 4 Aralık 2017 tarihinde düzenleme  kapsamında bir ihalede çalışıp çalışmadığı ilgili kurumlar nezdinde kontrol  edilerek çalıştıkları idarelerce sınav süreci başlatılacaktır. Bu işlemlerin  ardından işçilerimiz çalıştıkları kurumda istihdam edileceklerdir."
 
"İŞÇİLERİMİZ, ÇALIŞTIKLARI İDARE İLE SULH SÖZLEŞMESİ YAPACAK"
 
Alt işveren işçilerin çalıştıkları alt işveren şirketlerine herhangi  bir evrak ya da feragat belgesi vermesi gerekmediği vurgulanan açıklamada, şu  bilgiler aktarıldı:
 
"90 günlük sürecin sonunda, işçilerimizin kadroya geçişi sırasında,  kendilerinden kadroya geçişe ilişkin açtıkları dava veya icra takibi varsa bu  dava veya takiplerden feragat ettiklerine ilişkin bir belge ve sulh sözleşmesi,  çalıştıkları idarelerce talep edilecektir. İşçilerimiz, kamuda istihdam  edildikleri için kadroya geçişleri nedeniyle çalıştıkları idare ile sulh  sözleşmesi yapacaklardır. Bu sözleşme, işçilerimiz açısından herhangi bir hak  kaybına sebep olmayacaktır. Sulh sözleşmeleri idare ile yapılacak olup bu durum  alt işveren şirketlerine karşı işçinin haklarından vazgeçmesi anlamına  gelmemektedir. Alt işveren şirketleri sulhe taraf olmayıp, bundan  yararlanamazlar. Alt işveren işçilerimizin kıdem tazminatına esas olan toplam  hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında geçmiş kıdemler İş Kanunu  çerçevesinde dikkate alınacaktır. İşçilerimizin bu hakları da korunmaktadır. Bu  prosedür, çalışanların kamuda kadroya geçişlerinde geçmişte de işletilmiş genel  bir uygulama olup, yeni bir düzenleme değildir."

26.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p