Türk iş adamlarından `Afrika`ya banka` talebi

Afrika`da iş yapan Türk yatırımcılar, bölgede karşılaştıkları en önemli sorunlardan birinin bankacılık sistemi olduğunu belirterek, Türk bankalarına "kara kıta"daki ülkelerde şube açmaları çağrısında bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Afrika'da bankacılık sisteminin son derece  sıkıntılı olduğunu söyledi.

Büyükekşi, "Türk Eximbank bu konuda önemli adımlar atıyor. Bir yandan  ülke kredileri veriyor, diğer taraftan oraların muteber bankaları varsa o  bankalar vasıtasıyla alıcı kredileri tesis ediyor." dedi.

Eximbank'ın sigortalarında belli bir oranının üzerinde sıkıntı  yaşanması durumunda Ekonomi Bakanlığının devreye girerek destek verdiğini  anımsatan Büyükekşi, bunun ihracatçılar açısından büyük önem taşıdığını bildirdi.

Büyükekşi, söz konusu desteğin bir yıldır uygulandığına işaret ederek,  "Bu sayede Türk Eximbank, satılan bir mal 100 bin dolarlık ise 30 bin-50 bin  dolarlık garanti verebiliyordu. Şimdi bu konuda risk alarak daha fazla garanti  verebiliyor." diye konuştu.

Lojistikte ise Türk Hava Yollarının yolcu taşımacılık hizmetleriyle  "ihracatçının can simidi" olduğunu vurgulayan Büyükekşi, bir bölgeye tarifeli  seferlerle direkt gidebilmenin kendilerine çok büyük avantaj sağladığını dile  getirdi.

Büyükekşi, havayoluyla taşınamayacak yüklerle ilgili sorunun tam  olarak çözülmediğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Özellikle tarifeli deniz seferleri olmadığı için malların taşınması  çok zaman alıyor, bazen ayları buluyor. Biz Afrika ülkeleriyle ticaretimizi  artırdıkça ve belli bir yoğunluk oldukça buraya daha düzenli gemi seferlerinin  düzenlenmesi mümkün olabilir. Önemli olan bunun paket şeklinde yapılabilmesi.  Afrika'daki her ülkenin denize kıyısı yok. Deniz yoluyla taşıma yapılsa dahi,  daha sonra tekrar kara yoluyla ulaşım gerekiyor. Kombine çözümler üretebilmek  için belli bir yoğunluk lazım. Zaman içinde ticaretimizi daha da artırarak, o  konuda da adımlar atılmasını arzu ediyoruz."

"DEVLET BANKALARININ ŞUBE AÇMASI LAZIM"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Cibuti İş Konseyi Başkanı  Fatih Volkan Kazova da on yıldan bu yana Sahra Altı Afrika'da enerji ve inşaat  işleri yaptıklarını belirterek, yaşadıkları en büyük sorunlardan birinin  bankacılık olduğunu söyledi.

Bölgede hemen hemen hiçbir Türk bankasının bulunmadığına işaret eden  Kazova, "Bazı ülkelerde para transferlerinde çok sorun olmuyor. Mesela Ruanda'da  ve Tanzanya'da bankacılık sistemi gerçekten gelişmiş durumda ama Batı Afrika'da  bu ciddi bir sorun." dedi.

Kazova, bankacılık işlemlerinde komisyon ödediklerine dikkati çekerek,  söz konusu işlemleri gerçekleştirirken zaman kaybı yaşadıklarını bildirdi.

Türk bankalarının teminat mektubunu kabul etmediklerini anlatan  Kazova, şöyle konuştu:

"Yerel bankaların SWIFT anlaşması olmadığı için mecburen bir Avrupa  bankası üzerinden teminat mektubumuzu gönderiyoruz. Mesela Uganda'da bir işe  gireceksek bir Türk bankasına, bir de Avrupa bankasına komisyon ödüyoruz. Bir de  teminat mektubunu Türkiye'deki gibi verdiğiniz zaman ihale bitiminde geri  alamıyorsunuz. Bazen 10 ay teminat mektubumuzu geri alamadığımız oluyor. Sürekli  gereksiz yere komisyon ödüyoruz."

Kazova, Türk bankalarının o bölgelerde faaliyet göstermesini  istedikleri vurgulayarak, bu konuda Türkiye Bankalar Birliğinin çalışmalar  yapması gerektiğini, özel bankaların da çalışmalarının bulunmasına karşın,  bunların yetersiz kaldığını dile getirdi.

En azından devlet bankalarının bölgeye yönlendirilmesi gerektiğini  ifade eden Kazova, "Her Afrika ülkesinde değil ama iş hacmine göre Etiyopya,  Kenya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Senegal, Benin ve Togo'da şube  açılabilir. En azından devlet bankalarının buralarda şubesinin olması lazım."  diye konuştu.

"BİZİ EN ÇOK YORAN PARA TRANSFERİ"

Sudan'da pano üretimi yapan bir firmanın yönetim kurulu başkanı Samim  Uyan da bu ülkede iş yapmanın yorucu ve sıkıntılı olduğunu söyledi.

Buna karşın Türk yatırımcılarının birçok sıkıntının üstesinden  geldiğini vurgulayan Uyan, "Bizi en çok yoran para transferleri. Bu konuda ciddi  sıkıntılarımız var. Para transferlerinde çok büyük paralar kaybediyoruz. Bizim en  çok arzuladığımız burada bir veya birden çok Türk bankasının olmasıdır."  değerlendirmesinde bulundu.

Uyan, ülkede karşılaştıkları bir diğer sıkıntının da gümrük  mevzuatları olduğunu belirterek, gümrükten mal çekimlerinde çok büyük sorunlar  yaşadıklarını bildirdi.

Cantek Grup Üst Yöneticisi Tarık İşgüzar da Afrika'da endüstriyel  projelere adım atarken karşılaştıkları en büyük sıkıntının  finansman olduğunu  dile getirdi.

Çok riskli görüldüğü için projelerin finansmanının aksadığına işaret  eden İşgüzar, "Özellikle Avrupa Birliği menşeli bankalar aracılık etmek  istemedikleri için projelerimizi gerçekleştirmekte zorlanıyoruz. Bu çerçevede,  Türk bankalarının Afrika bankalarıyla muhabir-teyit ağlarını geliştirmeleri ve  şubeler açması bizim işlerimizi son derece kolaylaştıracaktır." ifadesini  kullandı.

İşgüzar, ülkede navlun ücretlerinin de yüksek olduğuna dikkati  çekerek, şunları kaydetti:

"Monopol kurmuş firmalar var. Onların dışında yükleme yapmak riskli  olacağından yüksek bedeller ödüyoruz. Bu çerçevede Türk lojistik firmalarının da  sahaya inip ilgili liman ve lojistik firmalarıyla iş birliği anlaşmaları yapması  gerekiyor."

31.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p