Türkiye`den elektrikli uçan araç hamlesi!

Nişantaşı Üniversitesi`nin Japonya`nın Nagasaki Üniversitesi ve Nagasaki Institute of Applied Science ile elektrikle çalışan, yerde ve havada giden otomobil projesi geliştirmek amacıyla iyi niyet anlaşması imzaladığı bildirildi.

Nişantaşı Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre,  üniversitenin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öncülüğünde geliştirilen ve "SORA  Project" adı verilen proje, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra  Hatipoğlu, Nişantaşı Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.  Dr. İlhami Çolak ve Nagasaki Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Fujio  Kurokowa liderliğinde yürütülüyor.
 
Proje kapsamında Nagasaki Üniversitesi ve Nagasaki Institute of  Applied Science ile yapılan iyi niyet anlaşmasının yanı sıra Tajima Motor  Corporation ve Isahaya Electronics Corporation firmaları ile görüşmeler başladı.
 
Proje ile çevre dostu teknolojilerle donatılmış, yüksek verimliliğe  sahip, enerji tüketimi düşük, yüksek menzilli yeni nesil elektrik motorlarına  sahip hem karada hem de havada gidebilen araçlar geliştirilecek. Ulaşım, arama  kurtarma, ambulans gibi çeşitli görevlerde kullanılacak araçların insansız  olarak, verilen adreslere gidebilmesi de hedefleniyor. Araçların önce 1 kişilik,  sonra 2 kişilik olmak üzere farklı prototipleri hazırlanacak. Araçların 2020  yılında hizmete girmesi hedefleniyor.
 
Türk ve Japon akademisyenler tarafından geliştirilecek olan projenin  patent başvurularının Silikon Vadisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.
 
Bir inovasyon projesi olarak, üniversitelerin bilimsel katma değeri  ile gerçekleşmesi planlanan projenin başlangıç aşaması için yaklaşık 5 milyon  dolar tutarında ön yatırım yapılacak. Projenin ilerleyen aşamalarında ise  Türkiye’den Nişantaşı Üniversitesi dışında Ar-Ge, sivil havacılık ve teknoloji  alanında çalışmalar yapan kamu kurumları ve özel kurumların da projede yer  almaları bekleniyor.
 
Proje kapsamında ayrıca öğrenci ve öğretim üyelerinin de dahil olacağı  değişim programı anlaşmaları, staj programları ve mükemmeliyet merkezi  anlaşmaları gibi çalışmalar yer alıyor.  
 
Açıklamada, Nişantaşı Üniversitesi Kurucusu Levent Uysal'ın şu  sözlerine yer verildi:
 
"Nişantaşı Üniversitesinin kuruluş amaçları arasında öğrencilerimizi  geleceğe ve geleceğin teknolojilerine hazırlamak, her türlü alanda ülkemizi  uluslararası arenada başarıyla temsil edecek, dünyaya değer katacak insanlar  yetiştirmek yer alıyor. İşte bu amaç doğrultusunda geleceğin mesleklerine, yeni  teknolojilere yatırım yapıyor, dünyada ilklere imza atmak için çalışıyoruz.  Nişantaşı Üniversitesi Neotech Kampüs’ün ilk projesi olarak SORA Projesi ile  dünyada kullanılmamış bir teknolojiyi ülkemize getiriyoruz. Amacımız Türkiye’nin  geleceğine yatırım yapmak. Türkiye için çalışıyoruz. Bu proje yalnızca bir  başlangıç, Nişantaşı Üniversitesi olarak durmak bilmeyen bir gelişimin  parçasıyız."

19.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p