Türkiye`nin güçlü büyümesi yabancı analistleri şaşırttı

Dünyaca ünlü uluslararası piyasa uzmanları Türkiye’nin bu yılın üçüncü çeyreğindeki güçlü ekonomik büyüme performansının ardından tahminlerini yukarı yönlü revize etmek zorunda kalıyor.

Merkezi Londra’da bulunan uluslararası finans kuruluşlarından  ekonomistler Türkiye’nin yılın üçüncü çeyreğinde (temmuz-eylül) geçen yılın aynı  çeyreğine göre yüzde 11,1 artış kaydetmesinin ardından AA muhabirinin sorularını  yanıtladı.
 
Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti  Timothy  Ash, “Bu yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye’nin kaydettiği ekonomik büyüme oldukça  dikkate değer seviyede ve beklentilerin üzerinde. Bu veriler yılın tamamı için  ekonomik büyüme projeksiyonlarının yüzde 6,5-7,0 seviyesine yükselmesine neden  oldu.” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye’nin büyüme tahminlerinde birçok analistin yanıldığını  vurgulayan Ash, “Türkiye geçen yılki tahminler dikkate alındığında bu yıl önemli  bir büyüme gösterdi. O zaman analistlerin çoğunun bu yıla ilişkin büyüme tahmini  şimdikinin yarısı kadardı.” dedi.
 
Türk ekonomisinin birçok faktörün birleşimi ile güçlü bir büyüme  ivmesi yakaladığının altını çizen Ash, “Türkiye’nin güçlü bankaları, sağlıklı  kamu finansmanı, olumlu demografisi, iş ortamını destekleyen kültürü, ekonominin  dayanıklılığını vurguluyor. Buna geçen sene başarısız darbe girişiminin  oluşturduğu baz etkisini de ekleyebilirsiniz. Öte yandan mali teşviklerin ve  hükümetin başarılı Kredi Garanti Fonu uygulaması, değer kaybı yaşamış ucuz para  biriminin de büyüme üzerinde etkisi oldu.” yorumunu yaptı.
 
"TÜRK EKONOMİSİNİN GÜCÜNÜ AZIMSADIK"
 
Capital Economist Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti William Jackson  bu yılın üçüncü çeyreğindeki güçlü büyüme verisinde baz etkisinin görüldüğünü  belirterek, önümüzdeki çeyreklerde büyümenin görece bir miktar hız kesebileceğini  belirtti.Jackson, “Üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerindeki ekonomik büyüme bu yılın tamamında büyümenin yüzde 6,8 seviyesinde olabileceğini gösteriyor. Daha önce bu yıl için yüzde 5,5 seviyesinde olan büyüme tahminimizi buna göre değiştirdik.” değerlendirmesinde bulundu.Öte yandan Jackson,  3. çeyrek büyüme verisine rağmen yüksek enflasyon verisi nedeniyle Merkez Bankası’nın politika faizinde artışa gitme olasılığı olduğunu ekledi.TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Christian Maggio ise, “Büyüme verileri açık bir şekilde güçlü ve şaşırtıcı bir şekilde yukarı yönlü. Birkaç ay boyunca biz büyüme verisinin yüzde 7’ye doğru gerçekleşebileceği yönündeki görüşümüzü koruduk. Fakat son veriler tahminimizin yaklaşık 4 puan üzerinde. Bu da Türkiye ekonomisinin gücünü azımsadığımız anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.Türkiye’nin üçüncü çeyrekteki güçlü ekonomik büyüme performansında baz etkisinin de görüldüğünün altını çizen Maggio, “Ekonominin gücünün tam olarak ne kadar arttığını görebilmemiz için bu bağlamda bu yılın dördüncü çeyreğine ilişkin büyüme verisini de görmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

13.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p