Türkiye’nin yarısından fazlası onu Bitcoin sanıyor ama ...

Tüketici araştırması şirketi Twentify, Türk halkının kripto para dünyası hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğu, Bitcoin’e ne kadar güvendiği ve Bitcoin’le ilgili ileriye dönük tahminlerinin ne olduğu konularını araştırdı.

Tüketici araştırması şirketi Twentify`in gerçekleştirdiği araştırmada Türkiye`nin yarısından fazlasının Blockchain`i Bitcoin sandığı ortaya çıktı.

Twentify, “Türkiye’nin Sanal Cüzdanı” ismi ile yayınladığı araştırmada Türk halkının kripto para dünyası hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğu, Bitcoin’e ne kadar güvendiği ve Bitcoin’le ilgili ileriye dönük tahminlerinin ne olduğu konularını araştırdı.

965 kişi ile 28 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmada çarpıcı sonuçlar elde edildi.

YÜZDE 58.3 BLOCKCHAİN’İ KRİPTO PARA SANIYOR

Buna göre Türkiye’nin yüzde 37’si Blockchain teknolojisini bildiğini söylerken yüzde 58.3’ü Blockchain’i bir kripto para birimi sanıyor. Araştırmada insanların adı devamlı Bitcoin ile beraber anılan bu teknolojiyi Bitcoin ile özdeşleştirdiği sonucuna varılıyor. Z Jenerasyonu Blockchain teknolojisine en hakim jenarasyonken Türkiye’nin yüzde 53.2’si ise Bitcoin hakkında bilgi sahibi olduğunu söylüyor.

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 20’Sİ BİTCOİN ALIP SATMIŞ

Kripto paralar arasında Türkiye’de en çok bilineni ve sahip olunanı Bitcoin. Tüketicilerin yüzde 19.8’i daha önce Bitcoin alıp sattığını söylerken yüzde 73’ünün elinde hala Bitcoin bulunuyor. Twentify’ın elde ettiği sahiplik oranı, ING tarafından yapılan bir başka araştırmayla da örtüşüyor.

TÜRKLERİN YARISINA YAKIN BİTCOİN’İ YATIRIM AMACIYLA ALIYOR

Bitcoin gibi kripto paraların hızlı değer kazanma potansiyelinden ötürü genelde kısa vadeli para kazanma unsuru olarak görüldüğü iddia edilse de Türkiye’de Bitcoin alan kişilerin yüzde 44’ü yatırım amaçlı aldığını ifade ediyor.

Tüketicilerin yüzde 31.7’si Bitcoin satın aldıktan sonra en az 3 ay elinde tutma eğiliminde. Bitcoin satın alırken ise en çok tercih edilen platformlar BtcTurk ve Paribu.

TÜRKİYE’NİN YARISINDAN FAZLASI DEĞERİNİN ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

Mevcutta Bitcoin’i olanların yüzde 58.6’sı ileride değerinin artacağını düşündüğü için elinde tutuyor. Bitcoin’i olmayanların ise yüzde 35.3’ü önümüzdeki 5 yıl içerisinde Bitcoin almayı düşünürken, eğitim seviyesi arttıkça bu oran artıyor.

BİTCOİN’E YETERİNCE GÜVENMİYORLAR

Tüketicilerin yüzde 43.7’si Bitcoin’in finans dünyası adına pozitif bir teknoloji olduğu düşünüyor, fakat güven söz konusu olduğunda Bitcoin’e yeterince güvenmedikleri ortaya çıkıyor.

Bitcoin’le ilgili en önemli sorunlardan biri ise, elle tutulabilir bir şey olmadığından, insanlar Bitcoin’in değerini tam anlayamadığını söylüyor. Özellikle 37 yaş üzeri X Jenerasyonu, bu konuda daha genç bir yaş grubuna sahip Z Jenerasyonuna göre daha çok zorlanıyor. Aynı zamanda Bitcoin’in dokunulabilir bir formatta olmaması, insanlarda güven sorununa yol açıyor

İLK SIRADA ALTIN VAR

Tüketicilere elinde 1000 TL olsa neye yatırım yapacağını sorduğumuzda, altın ilk sırada tercih edilen yatırım türü olurken, Bitcoin kendine son sıralarda yer buluyor.

Genel iddianın aksine, insanlar Bitcoin’in balon olduğu ve patlayacağı konusunda net bir inanışa sahip değil. yüzde 45.8’i Bitcoin’in önümüzdeki 5 yıl içerisinde daha da değer kazanacağını, yüzde 53.8’i ise daha fazla ve sık kullanılacağını düşünüyor.

20.10.2018

Haberler

Bitcoin hakkındaki o öngörüler gerçekleşmedi

Kripto para birimleri piyasalarının belirleyicisi Bitcoin, yeni yıla 3,800

Japon e-ticaret devi kripto para madenciliğinden çekiliyor

Japon internet devi GMO`nun ardından Japonya`nın en büyük e-ticaret siteler

Milyarder yatırımcı Novogratz kripto para yatırımlarını sürdürüyor

Bloomberg tarafından 2 Ocak Çarşamba günü yayımlanan bir habere göre ünlü y

Teknoloji devi kripto para cüzdanı patenti için başvuru yaptı

Güney Kore’nin dev şirketlerinden Samsung, yeni bir kripto para cüzdanı içi

Rapor: `Bitcoin ile altın arasındaki ilişki yükseldi`

Wall Street Journal`da yayımlanan bir yazı Bitcoin ile altın arasındaki ili

En büyük 10`dan yalnızca o yükseldi

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli açıklamaların etkisiyle