`Uber hackerlara 100 bin dolar fidye ödedi`

Uzmanlar başta fidye yazılımlar olmak üzere siber saldırılara karşı uyarı üstüne uyarıda bulunmaya devam ederken Uber`in tüm dünyadaki 57 milyon kullanıcısının bilgilerini çaldırdığı ve bu olayı gerçekleştiren iki hackera oplam 100 bin dolar (396 bin Türk lirası) ödeme yaptığı iddia edildi.

Özel otomobil sahiplerinin mobil uygulama aracılığıyla taksicilik yapmasına imkan sağlayan Uber, resmi açıklamasında da geçen sene gerçekleşen bir siber saldırı sonucu 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını doğruladı.

Uber`in açıklamasına göre siber saldırı sonucu şirketin dünya genelinde 57 milyon kullanıcısının isimleri, elektronik posta adresleri ve telefon numaraları ele geçti. ABD`de Uber üzerinden sürücülük yapan 600 bin kişinin isim ve ehliyet bilgileri de buna dahil.

Uber Üst Yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi, "Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın sözünü verebilirim." ifadelerini kullandı.

Uber`in bu olay için hackerlara fidye ödediği haberi ise halen tartışılıyor. Uber, 2019`da halka açılmayı, halka açıldığında yaklaşık yüzde 20 hissesini Japon bankacılık devi Softbank`a satmayı planlıyordu.

SALDIRGANLAR EN ÇOK FİDYE YAZILIM KULLANIYOR

Fidye yazılımı, siber saldırganlar tarafından her geçen gün gelişen ve daha da yaygınlaşan bir zararlı yazılım olarak biliniyor.

Özellikle şirketleri hedef alan bu saldırıda, bilgisayara şifreleyici bulaştığı zaman, bilgisayarda bulunan her türlü veri (dosyalar, fotoğraflar, oyunların kayıt dosyaları, veri tabanları vs.) şifreniyor. Dosyalar bir defa şifrelendiğinde dosyalar açılamıyor ve dosya içerisinde bulunan verilere ulaşılamıyor. Bu saldırıları düzenleyen suçlular dosyaları açabilecek özel anahtar karşılığından fidye talep ediyorlar.

22.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p