Ulaştırma yatırımları ekonomiyi büyüttü

Türkiye`de 2003-2016 döneminde ulaştırma ve haberleşme altyapısına yaklaşık 144 milyar dolar yatırım yapıldı.

Türkiye'de ulaştırmaya ve haberleşme altyapısına 15  yılda yapılan yatırım başka sektörlerde de ciddi bir katma değer artışı sağladı. 
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2017 yılı  değerlendirmesi ve 2018 yılı hedeflerine ilişkin basın toplantısında, ulaştırma  ve haberleşmeye yönelik yatırımların ekonomiye etkisine ilişkin yaptıkları  çalışmayı paylaştı.
 
Arslan, 15 yıldır bakanlık olarak ulaştırma ve iletişim sektöründe  yapılanların ekonomik ve sosyal faydaları ile etkilerini ortaya koymak için dünya  çapında bu konuda uzman bir kuruluş olan McKinsey desteğini alarak çalışma  hazırladıklarını söyledi.
 
Arslan tarafından açıklanan ve 2003-2016 yıllarını kapsayan  uluslararası rapora göre, bu dönemde Türkiye'de, milli bütçeden kamu-özel iş  birliğiyle ulaştırma ve haberleşme altyapısına yapılan kamu ve özel yatırımların  toplam tutarı yaklaşık 144 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
Türkiye, ulaştırma altyapısına yapılan yatırımların Gayri Safi Yurtiçi  Hasıla’ya (GSYH) oranında OECD’de verisi olan 15 ülke arasında 2002 yılında 14.  sıradayken 2015 yılında 7. sıraya  yükseldi.
 
Söz konusu yatırımlar sayesinde farklı sektörlerde oluşturulan katma  değerin aynı dönemde GSYH’ye etkisi 286 milyar dolar olurken, 2003-2016  yıllarında toplam 8,95 milyon istihdam yaratıldı. 2016'da 970 bin istihdam  yeni  altyapı yatırımları ve faaliyete geçmiş yatırımlardan kaynaklandı.
 
2016’DA 11 MİLYAR DOLAR TASARRUF
 
Yatırımlar sayesinde Türkiye’nin hem beşeri hem de maddi kaynaklarının  verimli kullanılması sonucu sadece 2016'da 11 milyar dolar tasarruf sağlandı.
 
Bu yatırımların sonucunda, Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı  Küresel Rekabet Endeksi’nin altyapılar bölümünde Türkiye, 138 ülke arasında  63’üncülükten 48’inciliğe, Dünya Bankası’nın yayımladığı Lojistik Performans  Endeksi’nin altyapılar bölümünde de 39’unculuktan 31’inciliğe yükseldi.
 
EN FAZLA YATIRIM KARA YOLLARINA
 
Söz konusu dönemde ulaştırma ve haberleşme altyapısında en çok yatırım  yaklaşık 76 milyar dolarla karayollarında gerçekleşti. Bu yatırımların GSYH’ye  etkisi 73 milyar doları buldu.
 
En çok yatırım yapılan ikinci alan, yaklaşık 35 milyar dolarla  haberleşme sektörü oldu. Bu yatırımların GSYH’ye etkisi açısından 103 milyar  dolarla haberleşme sektörü bu noktada ilk sırayı aldı.
 
Demir yolu sektörü, yaklaşık 22 milyar dolarla ulaştırma ve haberleşme  altyapısında en çok yatırım yapılan üçüncü alan oldu.
 
Hava yolu sektöründe ulaştırma ve haberleşme altyapısı yatırımları  yaklaşık 9 milyar dolara ulaştı. Hava yolu yatırımları, yatırım karşılığında elde  edilen GSYH katkısı bakımından 10 katla ilk sırada yer aldı.
 
Denizcilik sektöründe ise yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırıma imza  atıldı.

29.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p