Uluslararası doğrudan yatırım rakamları açıklandı

Türkiye`ye uluslararası net doğrudan yatırım girişi, bu yılın ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,8 azalarak 7 milyar 340 milyon dolar oldu.

Türkiye`ye uluslararası net doğrudan yatırım girişi, bu  yılın ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,8 azalarak  7 milyar 340 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

Ekonomi Bakanlığı, eylül ayına ilişkin "Uluslararası Doğrudan Yatırım  Verileri Bülteni"ni yayımladı.Buna göre, eylülde 738 milyon dolar doğrudan yatırım girişi  gerçekleşti.

Uluslararası yatırımcıların Türkiye`deki yeni veya mevcut  şirketleriyle iştirak ettikleri yerli sermayeli şirketlerdeki ortaklık paylarına  ilişkin transferleri içeren sermaye girişi eylülde 230 milyon dolar olarak  kayıtlara geçerken, bunun 135 milyon dolarlık bölümü AB ülkeleri kaynaklı oldu.

Ocak-eylül döneminde ise net doğrudan uluslararası yatırım girişi,  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,8 azalarak 7 milyar 340 milyon dolar  olarak gerçekleşti. Uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan  sermaye girişi de bu dönemde toplam 5 milyar 98 milyon dolar olarak hesaplandı.

Söz konusu dönemdeki uluslararası doğrudan yatırım girişinin 1,4  milyar doları mali aracı kuruluşların faaliyetleri sektöründen, 978 milyon doları  enerji sektöründen ve 878 milyon doları imalat sektöründen kaynaklandı.

ULUSLARARASI SERMAYELİ ŞİRKETLERİN SAYISI

Bu yıl eylülde 372 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 15  yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti.

Ocak-eylül döneminde 3 bin 815 uluslararası sermayeli şirket ve şube  kuruldu, 144 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki oldu. Aynı  dönemde 3 bin 959 uluslararası sermayeli şirket, başta toptan ve perakende  ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleriyle,  ulaştırma, haberleşme ve depolama sektörlerinde faaliyette bulundu.

Kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 92 uluslararası  sermayeli şirket, şube kuruluşu ve yabancı ortak iştiraki gerçekleşti. Bu  şirketlerin 40`ı toptan ve perakende ticaret sektöründe faaliyette bulunuyor.

Söz konusu dönemde kurulan 3 bin 959 uluslararası sermayeli şirketin 2  bin 415`i Yakın ve Ortadoğu ülkeleri, 616`sı AB ülkeleri, 286`sı diğer Asya  ülkeleri ortaklı şirketler oldu.

Eylül sonu itibarıyla Türkiye`deki uluslararası sermayeli şirket ve  şube sayısı, 50 bin 225`e ulaşırken, 6 bin 814 yerli sermayeli şirkete de  uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Buna göre, toplamda 57 bin 39  uluslararası sermayeli şirket Türkiye`de faaliyet gösteriyor.

Şirketlerin ülke gruplarına göre dağılımında, 22 bin 337 girişimle AB  ülkeleri ilk sırada yer aldı. AB ülkeleri arasında Almanya 7 bin 63 şirketle başı  çekerken, bu ülkeyi 3 bin 44 şirketle İngiltere ve 2 bin 776 şirketle Hollanda  izledi.

Anılan şirketlerin 34 bin 652`si İstanbul, 5 bin 183`ü Antalya, 3 bin  55`i Ankara ve 2 bin 520`si İzmir`de bulunuyor. İstanbul`da faaliyette bulunan  uluslararası sermayeli şirketlerin 13 bin 476`sı toptan ve perakende ticaret, 5  bin 978`i gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ve 4 bin 155`i imalat sanayi  sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

EYLÜLDE 16 PROJEYE TEŞVİK BELGESİ

Ekonomi Bakanlığı tarafından eylülde yatırım teşvik belgesi düzenlenen  16 proje için yaklaşık 39,8 milyon dolar tutarında yatırım yapılması  öngörüldü.

Bu yıl ocak-eylül döneminde ise belgelendirilen yatırım projesi sayısı  234, belge kapsamındaki yatırımların tutarı da 3,7 milyar dolar oldu.

23.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p