`Varlık alımlarından hızlı ve erken çıkılmamalı`

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch, "Varlık alım programını çok erken ve çok hızlı bir şekilde geri çekersek varlık fiyatları düşebilir ve faizler hızlı bir şekilde artar" dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch, bankanın uyguladığı varlık alım programını çok erken ve çok hızlı bir şekilde geri çekmeleri halinde varlık fiyatlarının düşebileceğini ve faizlerin hızlı bir şekilde artacağını, bunun da ekonomiye olumsuz etki yapacağını söyledi.
 
Frankfurt’ta "2018 Başında Euro Bölgesi Para Politikası İçin Zorluklar" konulu bir konuşma yapan Mersch, ECB Yönetim Konseyi'nin, ekimde aylık varlık alım oranını azaltmaya karar verdiğini hatırlatarak, büyüme ve enflasyon arasındaki belirgin kopukluğun geçici bir olgu olduğunu ve enflasyon dinamiklerinin artacağından emin olduklarını belirtti.
 
Bölge ekonomisinin olumlu sinyaller verdiğini ifade eden Mersch, "Euro Bölgesi'nde toparlanma devam ediyor. İstihdam da güçlü bir şekilde yükseldi. Hem maaşlar hem de temel enflasyon kritik noktayı atlatmış gibi görünüyor." dedi.
 
Yönetim Konseyi'nin ekim ayındaki toplantıda varlık alım miktarını azaltmasına değinen Mersch, "Ekonomideki gelişmeleri izlemeye ve politikamızı fiyat istikrarına yönelik görevimizle tutarlı olacak şekilde ayarlamaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı. Mersch, bunu yaparken ve politika belirlerken risk dengesini de hesaba katmaları gerektiğini söyledi.
 
"VARLIK ALIM PROGRAMINDAN ÇIKIŞ KONUSUNDA ÇOK DİKKATLİ ADIM ATILMASI GEREKİR"
 
Yves Mersch, varlık alım programından çıkış konusunda çok dikkatli adım atılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
 
"Varlık alım programını çok erken ve çok hızlı bir şekilde geri çekersek varlık fiyatları düşebilir ve faizler hızlı bir şekilde artar. Bu da ekonomiye olumsuz etki yapar. Aynı zamanda varlık alım programımız devam ettikçe buna bağlı risklerin de artabileceği konusunda dikkatli olmalıyız."
 
Mersch, parasal genişlemeden çıkışın kalıcı olarak ertelenebileceğine dair bir piyasa beklentisinin beslenmesinin "potansiyel uçurum etkilerini" daha da kötüleştirebileceğini, çıkış için güvenilir bir perspektifin, risklerin azaltılmasında kilit önem taşıdığını vurguladı.
 

06.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p