Venezuela kripto para için Merkez Bankası kuruyor

Venezuela hükümeti kripto para konusunda yeni girişimlerine devam ediyor. Yetkililer harekete geçti, Petro`nun kullanılabilmesi için merkez bankası kuruyor.

Venezuela Hükümeti’nin bu yılın başında ön satış sürecini başlattığı kripto para birimi Petro Coin 20 Ağustos tarihinden itibaren ülkenin resmi para birimi haline geliyor. Bu gelişmenin ardından ülkeden kripto para piyasasını yakından ilgilendiren bir gelişme daha yaşandı. Venezuela’nın üst düzey yetkilileri, kripto para odaklı bir Merkez Bankası kurmak için kolları sıvadı.
 
Söylentilere göre Venezuela, bunun için Venezuela Anayasası’nda reform yapmaya hazırlanıyor. Reuters’in haberine göre, Meclisin en yetkili üyelerinden biri olan Hermann Escarrá, 1999 yılından itibaren yürülükte olan Anayasa’nın değişimi konusunda tüm hazırlıkları tamamladı.
 
Ülke Anayasasında yapılacak değişikliklerin taslağı, Kurucu Meclis’in kuruluna 35 gün içinde sunulmak üzere hazırlandı. Yapılan araştırmalara göre yasaların çoğunun değişmesi de muhtemel. Bu alınan veriler de gösteriyor ki çok yakın zamanda kripto para odaklı bir Merkez Bankası geliyor.
 
Hermann Escarrá konuyla ilgili şöyle konuşmuştu:
 
“Borsaların fonksiyonlarını yürütübilmesi için, kendi politikasını belirlemiş ve maddi olarak kalkınabilen anonim bir Merkez Bankası kurulacak.”
 
Venezula Kurucu Meclisi’nden bir milletvekilinin yaptığı açıklamaya göre Petro’nun ülkenin resmi kripto para birimi olarak kabul edilmesi ve kullanılması için anayasanın değiştirilmesi gerekiyor. Anayasada Petro’nun da resmi para birimi olduğu yönünde bir hükmün yer alması gerektiğini belirten milletvekili ayrıca konuyla ilgili olarak Merkez Bankası ve Yüksek Mahkeme’ye ilişkin anayasa maddelerinde de değişikliğe gidilebileceğini ifade edilmişti.
 
HİNDİSTAN, VENEZUELA’YI REDDETTİ
 
Petro’yu piyasaya sürdükten sonra Maduro, devlete ait birkaç şirketin bunu kabul etmesini emretti ve bunun ihracat açığını kapatmak için yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Venezuela, son olarak Hindistan ile bir petrol ham ham maddesi almak üzerine anlaşmaya gitmeye çalıştı. Ödemeyi Petro ile yapıp yüzde 30 indirim almak istedi, ancak bu teklif Hindistan tarafından reddedildi.
 
Bu yaşanana rağmen ülkede kripto para, yabancı yatırımcıları çekmek için ve uluslararası yaptırımı atlatmak için bir yol olarak görülüyor. Escarrá’ya göre, Anayasa’da yapılması planlanan değişiklikler, Venezuela’daki şirketlerin özellikle petrol sektöründe daha fazla yabancı yatırıma ulaşacak. Merkez Bankası ile ilgili olarak da Escarrá, “Çoğunluk kararını verirse bir açılış olacak.” ifadelerini kullandı.
 
Yetkililerin açıklamalarına göre bolivar da yenileniyor. Daha düşük maliyetle üretileceği ve üzerinde daha az işaretin yer alacağı belirtilen yeni bolivarı almak isteyen vatandaşlar; mevcut 100 bin bolivar karşılığında 1 adet yeni bolivarı alabilecek. Açıklamalara göre Petro ve yeni bolivarın fiyatı arasında denge kurulup her iki para biriminin de ülkede faal olarak kullanılması sağlanacak.
 
Venezuela, yenilikler ile ülkenin içinde bulunduğu yüksek enflasyondan kurtarmaya çalışıyor. Bir yandan da giderek artan enflasyon oranlarını durdurmanın yollarını arıyor.

15.08.2018

Haberler

Analistler Bitcoin’de 1.500 dolara işaret etti

Bloomberg analistleri, Bitcoin’in yüzde 70 değer kaybederek 1.500 dolar gib

Kripto piyasası düşüşü derinleşti

Son 24 saatlik periyotta kripto piyasası düşüşü derinleşerek 185 milyar dol

Bitcoin Cash savaşının iki aktörü de madencilikte büyük kayıplar yaşıyor

Bitcoin Cash çatallanmasından sonra iki gruba ayrılan Bitcon ABC ve Bitcoin

Tom Lee Bitcoin yıl sonu fiyat tahmininde değişikliğe gitti

Wall Street’in en çok tanınan kripto para boğası Tom Lee, Bitcoin fiyat tah

O şehirde aktif Bitcoin kullanım oranı %1

İşte nüfusunun sadece %1’inin aktif olarak kripto para kullandığı o şehir..

`On yıl içinde milyarlarca insan Bitcoin kullanacak`

Pantera Capital CEO`su Bitcoin hakkında ilgi çekici iddialarda bulundu.