Venezuela kripto para için Merkez Bankası kuruyor

Venezuela hükümeti kripto para konusunda yeni girişimlerine devam ediyor. Yetkililer harekete geçti, Petro`nun kullanılabilmesi için merkez bankası kuruyor.

Venezuela Hükümeti’nin bu yılın başında ön satış sürecini başlattığı kripto para birimi Petro Coin 20 Ağustos tarihinden itibaren ülkenin resmi para birimi haline geliyor. Bu gelişmenin ardından ülkeden kripto para piyasasını yakından ilgilendiren bir gelişme daha yaşandı. Venezuela’nın üst düzey yetkilileri, kripto para odaklı bir Merkez Bankası kurmak için kolları sıvadı.
 
Söylentilere göre Venezuela, bunun için Venezuela Anayasası’nda reform yapmaya hazırlanıyor. Reuters’in haberine göre, Meclisin en yetkili üyelerinden biri olan Hermann Escarrá, 1999 yılından itibaren yürülükte olan Anayasa’nın değişimi konusunda tüm hazırlıkları tamamladı.
 
Ülke Anayasasında yapılacak değişikliklerin taslağı, Kurucu Meclis’in kuruluna 35 gün içinde sunulmak üzere hazırlandı. Yapılan araştırmalara göre yasaların çoğunun değişmesi de muhtemel. Bu alınan veriler de gösteriyor ki çok yakın zamanda kripto para odaklı bir Merkez Bankası geliyor.
 
Hermann Escarrá konuyla ilgili şöyle konuşmuştu:
 
“Borsaların fonksiyonlarını yürütübilmesi için, kendi politikasını belirlemiş ve maddi olarak kalkınabilen anonim bir Merkez Bankası kurulacak.”
 
Venezula Kurucu Meclisi’nden bir milletvekilinin yaptığı açıklamaya göre Petro’nun ülkenin resmi kripto para birimi olarak kabul edilmesi ve kullanılması için anayasanın değiştirilmesi gerekiyor. Anayasada Petro’nun da resmi para birimi olduğu yönünde bir hükmün yer alması gerektiğini belirten milletvekili ayrıca konuyla ilgili olarak Merkez Bankası ve Yüksek Mahkeme’ye ilişkin anayasa maddelerinde de değişikliğe gidilebileceğini ifade edilmişti.
 
HİNDİSTAN, VENEZUELA’YI REDDETTİ
 
Petro’yu piyasaya sürdükten sonra Maduro, devlete ait birkaç şirketin bunu kabul etmesini emretti ve bunun ihracat açığını kapatmak için yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Venezuela, son olarak Hindistan ile bir petrol ham ham maddesi almak üzerine anlaşmaya gitmeye çalıştı. Ödemeyi Petro ile yapıp yüzde 30 indirim almak istedi, ancak bu teklif Hindistan tarafından reddedildi.
 
Bu yaşanana rağmen ülkede kripto para, yabancı yatırımcıları çekmek için ve uluslararası yaptırımı atlatmak için bir yol olarak görülüyor. Escarrá’ya göre, Anayasa’da yapılması planlanan değişiklikler, Venezuela’daki şirketlerin özellikle petrol sektöründe daha fazla yabancı yatırıma ulaşacak. Merkez Bankası ile ilgili olarak da Escarrá, “Çoğunluk kararını verirse bir açılış olacak.” ifadelerini kullandı.
 
Yetkililerin açıklamalarına göre bolivar da yenileniyor. Daha düşük maliyetle üretileceği ve üzerinde daha az işaretin yer alacağı belirtilen yeni bolivarı almak isteyen vatandaşlar; mevcut 100 bin bolivar karşılığında 1 adet yeni bolivarı alabilecek. Açıklamalara göre Petro ve yeni bolivarın fiyatı arasında denge kurulup her iki para biriminin de ülkede faal olarak kullanılması sağlanacak.
 
Venezuela, yenilikler ile ülkenin içinde bulunduğu yüksek enflasyondan kurtarmaya çalışıyor. Bir yandan da giderek artan enflasyon oranlarını durdurmanın yollarını arıyor.

15.08.2018

Haberler

Bitcoin hakkındaki o öngörüler gerçekleşmedi

Kripto para birimleri piyasalarının belirleyicisi Bitcoin, yeni yıla 3,800

Japon e-ticaret devi kripto para madenciliğinden çekiliyor

Japon internet devi GMO`nun ardından Japonya`nın en büyük e-ticaret siteler

Milyarder yatırımcı Novogratz kripto para yatırımlarını sürdürüyor

Bloomberg tarafından 2 Ocak Çarşamba günü yayımlanan bir habere göre ünlü y

Teknoloji devi kripto para cüzdanı patenti için başvuru yaptı

Güney Kore’nin dev şirketlerinden Samsung, yeni bir kripto para cüzdanı içi

Rapor: `Bitcoin ile altın arasındaki ilişki yükseldi`

Wall Street Journal`da yayımlanan bir yazı Bitcoin ile altın arasındaki ili

En büyük 10`dan yalnızca o yükseldi

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli açıklamaların etkisiyle