Vize krizi çözüldü, piyasalar coştu!

Dolar, ABD ile vize krizinin çözülmesiyle sert düşerek son iki ayın en düşük seviyesini gördü. Borsa ise günü rekorla tamamladı.

Dolar/TL, ABD Ankara Büyükelçiliği'nin Türkiye ile vize hizmetlerinin  yeniden tamamen başlatılacağını açıklaması ardından 2 ayın en düşük  seviyesine geriledi.

Güne yükselişle başlayan ve 3,8248 seviyesine kadar yükselen dolar/TL,  ABD'nin Türkiye ile vize hizmetlerinin yeniden tamamen başlatılacağı mesajını  vermesinin ardından sert bir şekilde düşüşe geçerek 3,7694 ile son 2 ayın en düşük  seviyesini gördü.

Dolar/TL saat 17.55 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 1,09 değer  kaybıyla 3,7742 seviyesinden işlem görürken, aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,54  düşüşle 4,5158'den, sterlin/TL de yüzde 071 gerileyerek 5,0792'den alıcı  buluyor.


Analistler, ABD ile Türkiye arasındaki vize sorununun çözüme  ulaşmasının Türk lirası varlıklara ilgiyi artırdığını belirterek, teknik açıdan  dolar/TL'de 3,75 seviyesinin destek 3,80 seviyesinin ise direnç konumuna  geldiğini dile getirdi.

BORSA GÜNÜ REKORLA TAMAMLADI

Piyasalardaki coşku Borsa İstanbul'a da yansıdı. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 2,08 değer  kazanarak 114.480,45 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Güne alış ağırlıklı başlayan Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi,  ABD'nin Türkiye ile vize hizmetlerinin yeniden tamamen başlatılacağı mesajını  vermesinin ardından hızlanan yükselişiyle 114.542,37 puana kadar çıktı. Endeks, 6  Kasım'da gün içinde gördüğü en yüksek seviye olan 115.093,30 puana ulaşamasa da  114.542,37 puanla kapanış rekorunu kırdı.

Analistler, yarın pozitif görünümün devam edebileceğini belirterek,  teknik açıdan zirve konumundaki 115.093,30 seviyesinin direnç konumunda olduğunu  kaydetti.

Yarın, yurt içinde dış ticaret dengesi, yurt dışında ise Almanya'da  açıklanacak enflasyon verilerinin takip edileceğini ifade eden analistler,  İngiltere'de piyasaların resmi tatil nedeniyle kapalı olduğunu dile getirdi.
 
AÇIKLAMA TWİTTER ÜZERİNDEN YAPILDI

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizi çözüldü. Randevu kısıtlamasını kaldıran ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Twitter adresinden açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını 8 Ekim’de açıklamıştı.  6 Kasım’da ABD Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerinde sınırlı ölçüde vize başvurularını yeniden kabul etmeye başladığını duyurmuştu.  Son olarak ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarının vize işlemi randevuları için en erken tarihin 2019 yılının Ocak ayı olduğunu 19 Aralık'ta açıklamıştı.


28.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p