Yabancı yatırımcıya `tek durak` kolaylığı

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yabancı yatırımcılara kolaylık için İstanbul`da pilot olarak uygulamaya konulan "tek durak ofis" sisteminin, 2018`de diğer illeri ve yerli yatırımcıları da kapsayacak şekilde yaygınlaştırılacağını söyledi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, AA muhabirine, yatırımcılara sağlanan olanaklar ile Türkiye  ekonomisine yönelik açıklamalarda bulundu.

Yabancı yatırımcılar için bürokratik işlemlerin hızlandırılması  amacıyla İstanbul Kalkınma Ajansı bünyesinde pilot olarak "tek durak ofis"  sisteminin uygulamaya konulduğunu anlatan Elvan  bu sistemle izin ve ruhsat  işlemlerinin tek elden gerçekleştirilmeye başlandığını belirtti. Elvan, "Buraya  her bir bakanlığımızdan birer eleman yerleştirdik ve bu elemanlar kendi  bakanlıklarıyla doğrudan iletişim kuruyorlar. Tüm işlemleri oradan  yapabiliyorlar. Dolayısıyla herhangi bir yabancı yatırımcı İstanbul`a geldiğinde  İstanbul Kalkınma Ajansına gelerek eleman temini konusu da dahil olmak üzere tüm  izin ve ruhsat işlemlerini tek bir merkezden halledebilme imkanına kavuştu."  şeklinde konuştu.

Söz konusu projenin yabancı yatırımcılar için son derece önemli  olduğuna dikkati çeken Elvan, bu sistemi 2018`de diğer illeri ve yerli  yatırımcıları da kapsayacak şekilde yaygınlaştıracaklarını bildirdi. Elvan,  "Yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımız öncelikle o ildeki kalkınma ajansına  gidecekler, tüm izin ve ruhsat işlemleri orada tek elden gerçekleştirilecek.  Anadolu`da yerel yatırımcılarımız için de 2018`den itibaren birkaç ilimizde  başlamak üzere bu programı uygulamaya koyacağız. Bunun da uygulamasını inşallah  peyderpey 2018`de devreye sokacağız." dedi.

YABANCI YATIRIM PERFORMANSI

Elvan, bu yılın ilk üç çeyreğindeki yabancı yatırım miktarının  istenilen düzeyde olmasa da 2016`da yaşanılanların göz önüne alınarak  değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Ocak-eylül dönemini ifade ediyorum, komple yeni yatırım olarak 5  milyar dolarlık bir yabancı sermaye girişi söz konusu oldu. Bu geçen yılın  ocak-eylül döneminde 4,5 milyar dolardı. Gayrimenkule baktığımızda 2016`nın  ocak-eylül döneminde 2,5 milyar dolarlık bir giriş söz konusuyken bu yılın aynı  döneminde 3,6 milyar dolarlık bir giriş söz konusu oldu. Söz konusu dönemde bazı  yabancı sermayeli firmaların Türkiye`den tasfiyesini dikkate alsak bile yıl  başından beri 8 milyar dolara yakın bir yabancı sermaye girişi var."

Türkiye`nin 2016`da son derece sıra dışı bir yıl yaşadığını hatırlatan  Elvan, şöyle devam etti:

"15 Temmuz hain darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık, bu darbe  girişiminin etkileri söz konusu oldu. Özellikle FETÖ`nün yurt dışında Türkiye  aleyhine yoğun bir kampanya yürüttüğünü biliyoruz. Yine yurt dışında birtakım  basın ve yayın organlarının Türkiye aleyhine kampanya yürüttüklerini biliyoruz.  Türkiye`nin gelişmesinden, büyümesinden, kalkınmasından rahatsız olanların  olduğunu biliyoruz. Ama buna rağmen 2017 yabancı yatırım performansı hiç de kötü  değil."

"SÜRPRİZ BÜYÜME GERÇEKLEŞECEK"

Orta Vadeli Program`da (OVP) yıl sonu büyüme hedefinin yüzde 5,5  olduğunu hatırlatan Elvan, üçüncü çeyrekte yüksek bir büyüme beklendiğini  bildirdi. Elvan, "Herhangi bir rakam telaffuz etmek istemiyorum ama öncü  göstergeler şunu gösteriyor, sürpriz bir büyüme gerçekleşebilir. Birlikte  göreceğiz, ben de bilmiyorum ama öncü göstergelere baktığımızda 2017`nin 3.  çeyreğinde gerçekten yüksek bir büyüme oranının gerçekleşeceğini görüyoruz.  Yıllık bazda ise hedefimizin üzerinde bir büyüme gerçekleştireceğiz. Bu ana kadar  ki gerçekleşmelere baktığımızda 2017`de yüzde 6 civarı büyüme performansı  göstereceğimizi düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Elvan, OVP`de 2018-2020 döneminde mali disiplinden taviz  verilmeyeceğinin çok açık bir şekilde yer aldığını anımsatarak, "Evet, 2016  sonunda ve bu yıl bir miktar gevşeme söz konusu oldu ama bunu bilerek yaptık.  Yani bütçe açığımızın yüzde 2 olacağını bir yıl öncesinden planlayarak,  programlayarak yaptık. Dolayısıyla iş dünyasının bu canlılığını muhafaza  edebilmesi son derece önemliydi ki bunun ürününü de almış görünüyoruz."  ifadelerini kullandı.

"TEMEL YAKLAŞIM BÜYÜME VE İSTİHDAM ODAKLI"

Darbe girişimiyle karşı karşıya kalınmasına rağmen dünyada herhangi  bir başka ülkenin kolay kolay başaramayacağı şekilde son bir yılda 1 milyon 300  binin üzerinde ilave istihdam yaratıldığını belirten Elvan, şunları kaydetti:

"Gerçekten akılcı politikalarla Türkiye ekonomisini sağlam temeller  üzerinde götürmeye devam edeceğiz. Mali disiplinden taviz vermeden büyümeye devam  edeceğiz. Türkiye ekonomisi için ortaya koyduğumuz temel yaklaşım büyüme ve  istihdam odaklı. Bizim çalışacağımız, politika geliştireceğimiz alanların tamamı  buna hizmet edecek. Dolayısıyla makroekonomik istikrarın sağlanması, kamu  kurumlarının daha da güçlendirilmesi, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi,  yüksek katma değerli üretimin artırılması, insan kaynaklarının geliştirilmesi...  Bunlardan hangisine bakarsanız bakın, bizim somut olarak çalıştığımız alanlar  büyüme ve istihdama katkı sağlayacak tedbirlerdir. Önümüzdeki süreç Türkiye  açısından oldukça iyi olacaktır. Vatandaşlarımız hiç merak etmesinler, kaygı  içerisinde olmasınlar, hükümetimize güvensinler."

21.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p