Yanıltıcı reklamlar cezasız kalmadı

Reklam Kurulunca, vatandaşları yanıltan ve usulsüz yayınlanan reklamlar nedeniyle kasım ayında ilgili firmalara 1,2 milyon lira tutarında ceza kesildi.

Reklam Kurulunca, vatandaşları yanıltan  ve usulsüz yayınlanan reklamlar nedeniyle ilgili firmalara, kasım ayında 1,2  milyon lira tutarında para cezası uygulandı. 
 
AA muhabirinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığından edindiği bilgiye göre,  Kurul, geçen ay 302 dosyayı karara bağladı.
 
Bu dosyalardan 208'i, ön inceleme sonucu başvurulardaki eksiklikler ve  mevzuata aykırılık nedenleriyle detaylı incelemeye değer bulunmadı. Kurulca  görüşülen 94 dosyadan 10'unda mevzuata aykırılık tespit edilmezken, 63'ünde  durdurma cezasına, 21'inde ise idari para ve durdurma cezasına hükmedildi.
 
Kurul tarafından kasımda uygulanan toplam idari para cezası 1,2 milyon  liraya ulaştı. Cezaların sektörel dağılımına bakıldığında, turizm sektörü ilk  sırada yer alırken, bunu sağlık, gıda, kozmetik ve temizlik ürünleri, iletişim,  dayanıklı tüketim malları, finansal hizmetler sektörleri izledi.
 
Kurul, yanıltıcı yıldız tanıtımı yaparak tüketicileri ve ülkeye gelen  yabancı turistleri aldatan turizm işletmelerine ve aldatıcı tanıtım yapan termal  tesislere yönelik idari yaptırım kararları aldı.
 
Sağlık mesleğine mensup olmadığı halde yetkisiz tıbbi işlemler yaptığı  ve vatandaşların sağlığını tehlikeye attığı tespit edilen kişilere idari  yaptırımlar uygulanarak, konu hakkında adli işlemler yapılması için söz konusu  dosyaların Sağlık Bakanlığına da gönderilmesi kararlaştırıldı.
 
Özellikle alışveriş merkezlerindeki firmaların camekanlarında yer alan  ve gerçeği yansıtmayan indirimli satış reklamları için idari yaptırımlar  uygulandı. Türkiye genelinde bu konuda farkındalık oluşturulması için Bakanlığın  gerekli işlemleri yapmasına karar verildi.
 
19 üyeden oluşan Reklam Kurulu, ticari reklam ve ilanlarda uyulması  gereken ilkeleri belirlemede ülke koşullarının yanı sıra reklamcılık alanında  evrensel kabul görmüş tanım ve kuralları dikkate alıyor. Yasa ve ilgili  düzenlemelere aykırı ticari reklam ve ilanlar hakkında tüketiciler, rakip  firmalar, kurum ve kuruluşlar başvurabilirken, resen de inceleme yapılabiliyor.  Kurula gelen dosyalar; sağlık, kozmetik ve temizlik ürünleri, gıda, iletişim  hizmetleri, teknoloji, dayanıklı tüketim malları, turizm, finansal hizmetler,  tütün ve alkol, eğitim, enerji, örtülü reklam ve diğer sektörler olmak üzere 13  başlık altında incelenirken, kanuna aykırı reklamlar için durdurma, düzeltme veya  para cezası verilebiliyor.

21.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p