Yemek kartı komisyonları değişiyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, komisyon oranları nedeniyle boykota varan tartışmaların yaşanmasına yol açan yemek kartları ve çeklerine ilişkin mevzuat düzenlemesi yapacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, komisyon  oranları nedeniyle boykota varan tartışmaların yaşanmasına yol açan yemek  kartları ve çeklerine ilişkin mevzuat boşluğunu giderecek. 
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin devreye girmesiyle, 27  Aralık'ta yüksek komisyon oranları nedeniyle yapılması planlanan yemek kartı  boykotu ertelenirken, Bakanlık bünyesinde de çalışma başlatıldı.
 
AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, yemek kartı uygulamaları  konusunda kamuoyundan gelen talepler üzerine harekete geçen Bakanlık, sorunun  çözümü için sektör temsilcileriyle görüşmeye başladı.
 
Bakanlık, Türkiye genelinde yemek kartı hizmeti veren şirketler,  ilgili kamu kurumları ve  üye iş yerlerini (lokanta ve restoranlar) temsilen  meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleriyle ayrı ayrı toplantılar yaptı. Bu  alanda yaşanan sorunlar paydaşlarla istişare edilerek, çözüm önerileri üretilmeye  çalışıldı.
 
Söz konusu toplantılar ve yapılan diğer araştırmalar sonucunda,  sektörün belli başlı sorunları belirlendi. İskonto uygulaması, komisyon  oranlarının yüksekliği, yemek kartlarının gıda dışındaki ürünlerin alımında da  kullanılması ve bu alanı düzenleyen herhangi bir mevzuatın bulunmaması ana  sorunlar olarak tespit edildi.
 
Bu doğrultuda, rekabete dayalı, piyasa dengesi içinde her paydaşın  rolünü dikkate alan ve sektörün sağlıklı şekilde işlemesine engel olan temel  sorunları ortadan kaldıran bir mevzuat düzenlemesinin yapılması kararlaştırıldı.
 
Bu kapsamda, bir yönetmelikle komisyon oranları gibi unsurların  standarda kavuşturulması planlanıyor.
 
Mevzuat çalışmasının 2018 yılının ilk yarısında tamamlanarak kamuoyu  ile paylaşılması hedefleniyor.

25.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p