Yeni yılın ilk işlem gününde piyasalarda sıcak anlar

Yeni yılın ilk işlem gününde piyasalarda sert hareket yaşanıyor. Borsa bugün tarihi zirvesini yenilerken, dolar hem içeride hem de dışarı da sert düşüyor. Euro, dolar karşısında son üç yılın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Yeni yılın ilk işlem gününde piyasalarda sert hareket yaşanıyor. Borsa bugün tarihi zirvesini yenilerken, dolar hem içeride hem de dışarıda sert düşüyor. Euro, dolar karşısında son üç yılın en yüksek seviyesine yaklaştı.
 
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,35 yükselişle 115.734,50 puandan başlamasının hemen ardından gelen alımlarla 117 bin 203 puanı görerek tarihi rekorunu yeniledi ve 120 bin sınırına yaklaştı.
 
Dolar ise hem içeride hem dışarıda sert şekilde düşüyor. Euro, dolardaki zayıf görünümün yeni yılda da sürmesinin etkisiyle dolar karşısında üç yıldan bu yana görülen en yüksek seviyesine yaklaştı.
 
G – 10 paralarının tamamı karşısında değer kaybeden dolar, 2017 yılında euro karşısında yaklaşık yüzde 12 düşmesinin (2003'ten bu yana en kötü performans) ardından bugünkü işlemlerde kayıplarını artırdı ve 1,2082 seviyesini gördü.
 
ABD'de enflasyonun cansız seyrini sürdürmesi, Fed'in sıkı para politikasına yönelik beklentilere ilişkin kaygıların arması dolardaki zayıflığın nedeni olarak gösteriliyor.
 
İçeride de dolar, TL karşısında güç kaybediyor. Dolar/TL kuru gün içerisinde 3,7576'ya kadar geriledi. Aynı şekilde euro da TL karşısında zayıflayarak 4,5352 seviyesini gördü.
 
Altın ve petrol ise yıla güçlü girdi. Altının onsu bugün 1.312 dolara kadar yükselirken brent petrol 67,29 dolar ile yeni bir rekor kırdı.

"BORSA 120000 SEVİYESİNE GÖZ KIRPIYOR"
 
Öte yandan Uzmanpara.com'a değerlendirmede bulunan İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu şunları söyledi:

"Yeni yılın ilk haftasında aralık ayı enflasyon verilerini izleyeceğiz. Aylık TÜFE beklentisi %0.70 seviyelerinde bulunuyor ve yıllık enflasyonun %12.98’den %11.90 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Enflasyonda piyasaları tatmin edici bir düşüş olması durumunda TL varlıklar üzerindeki rahatlama devam edebilir. Bunun dışında içeride çok önemli bir veri akışı bulunmuyor. Borsa endeksinde seyrin 115000 seviyesi üzerine yerleşip yerleşmeyeceği ilerleyen dönemde önemli olacak. Endeksteki yukarı trendin devam etmesi beklenebilir. Aksi yönde bir gelişme şimdilik görülmüyor. Gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik rüzgarın ılımlı esmeye devam etmesi endeks için pozitif. 2018 yılının ilk aylarında 120000 seviyesine yönelik beklentilerimiz devam ediyor." 

"TRY POZİTİF HAREKET ETMEYE DEVAM EDECEK"
 
Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan ise şunları söyledi:

"Küresel bazda dolar endeksi 26 Eylül’den beri en düşük seviyesinde, bugün USD’de G-10 para birimlerine karşı düşüşün devam etmesi son dönemdeki kayıpların artması anlamına gelmektedir. ABD’de bu hafta açıklanacak önemli istihdam verileri öncesinde Fed’in politikasının sıkılaşmasının enflasyon görünümüne bağlı olmaya devam edecek olması “düşük enflasyon” endişelerini canlı tutmaktadır. Bu hafta veri ve gündem takvimi normale dönüyor ve gayeyt yoğun. Cuma açıklanacak NFP verisi öncesinde de Çarşamba günü Fed’in en son yptığı toplantının tutanakları açıklanacak. Mevcut beklentilerin Fed’in 2018 yılında 3 faiz artırımı yapması şeklinde olduğunu biliyoruz. Ekonominin performansına ve enflasyon beklentilerine göre bunun 4 olması olasılığı da var, bu yüzden bu haftanın önemli veri seti, özellikle de istihdam verileri içindeki ücretler kalemi son derece önemli olacaktır.
 
TRY’nin haftanın ilk işlem gününde de, geçen hafta EM’lerle birlikte sürsürdüğü güçlü hareketini koruduğu görülmektedir. USD küresel bazda zayıf, yarın ise içeride Aralık 2017 enflasyonu açıklanacak ve baz etkisi ile beraber enflasyonda aşağı hareket bekleniyor. Piyasanın medyan beklentisi Aralık 2017 enflasyonunun yıllık bazda %11,85 seviyesine gerilemesi yönünde, enflasyonun %12 veya altına gerilemesi reel faiz ortamı açısından pozitif olacağından Türk varlıklarını en başta tahviller olmak üzere destekleyecektir. Enflasyon öncesinde Türk tahvil faizleri de düşmektedir, 2 yıllık tahvil faizi %13,23, 10 yıllık tahvil faizi %10,66 seviyelerine gerilemiştir. Tahvillerdeki değerlenme TRY’yi de olumlu etkiler, bu bakımdan TRY’nin pozitif hareket etmeye devam etmesini bekleriz. 
 
USDTRY’de ana bant olan 3,77 altında kalıcılık olması durumunda 3,75-3,70 ana bandına doğru bir eğilim olmasını bekleyebiliriz. Kurda bu noktada üstte kırılma noktası 3,80 olarak oluşabilir. Kısa vadede TRY ve Türk varlıklarındaki olumlu eğilim ile kur yeni bir dip noktası oluşturabilir." 
 

02.01.2018

Haberler

Bitcoin`deki sert düşüşün nedeni `sahte` Satoshi mi?

Bitcoin’in fiyatı yaklaşık yüzde 11 düşüşle 5 bin 600 dolar seviyesine kada

Düşüşlerin ardından Ethereum fiyatı ne kadar?

Piyasadaki son düşüşün ardından Ethereum`un fiyatı da önemli ölçüde geriled

Kripto para güvenliği için farklı ödeme yöntemleri birleştirildi

Volentix`in Kripto Para güvenliğini artırmak için piyasaya yeni sürdüğü Ver

Bitcoin`in piyasa değeri eridi

Bitcoin`in piyasa değeri 13 aydır ilk kez 100 milyar doların altında.

Aralık’a kadar 5,800 mü 15,000 dolar mı? Bitcoin tahminleri

Finder`ın araştırmasına katılan kripto para uzmanları, 1 Aralık`a kadar 5,8

Coinbase listelemek için hangi altcoin`leri tercih edecek?

Platformuna yeni altcoin`ler ekleyeceği bilinen Coinbase hangi altcoin`leri