Yoğun haftada yaşananların özeti

Bu hafta merkez bankaları yılın son toplantılarını gerçekleştirdi.

ABD Merkez Bankası (Fed), yılın son toplantısında faizi beklenildiği üzere %0ü25 bp artırdı. 2018’de 3 faiz artışı beklentisini koruyan Fed, büyüme beklentisini %2,1’den %2,5’e çekerken işsizlik oranını da %3,9’a indirdi. Enflasyonda belirgin revizyon yapmayan Fed, büyümenin ve azalan işsizliğin enflasyonu desteklemesini bekliyor.
 
Piyasalarda 2018 faiz artışı merakla bekleniyordu ve kurulun 3 ön görüsünü koruması dolarda değer kaybı yarattı.
 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın en kritik toplantısında Geç Likidite Penceresinde 50 bp faiz artışı yaptı. Piyasalar daha yüksek oran bekliyordu ve beklenti altındaki faiz artışı TL’nin değer kaybetmesine neden olurken USDTRY kuru da yükselişe geçti.
 
İngiltere Merkez Bankası (BOE) faiz oranı ve aylık varlık alım miktarında değişikliğe gitmedi. Kurul, para politikası kararlarında brexitin etkili olacağının altını çizdi. Brexit müzakeresinde ikinci aşamaya geçildi ve alınacak kararlara göre BOE ön görülerini belirleyecek.
 
Avrupa Merkez Bankası (ECB), yılın son toplantısında faiz değişikliğine gitmedi ve varlık alım miktarını da sabit tuttu. Ekim’de varlık alım miktarını azaltan ve süresini Eylül’e kadar uzatan ECB’nin bu toplantısının sakin geçmesi bekleniyordu.
 
Yakından takip edilen nokta ise, yakın vade ön görüleriydi. ECB, büyüme ve enflasyonda bir miktar yukarı yönlü revizyon yaptı, ancak ECB Başkanı Draghi, enflasyonun hala önemli teşviklere ihtiyacı olduğunu vurguladı.
 
Güçlü euro istemeyen ve sözlü müdahaleyi kullanan ECB’nin kararlarının eurodaki etkisi çok kısa süreli oldu ve euro, dünkü kayıplarını bugün telafi etti.
 
Rusya Merkez Bankası, bugünkü toplantısında politika faizinde 50 bp indirime gitti ve ruble karar sonrası dolar karşısında 58,9880 seviyesine yükseldi.
 
Bu hafta merkez bankası toplantılarının yanında ABD’den ÜFE, TÜFE ve perakende satışlar açıklandı. Perakende satışlar ve ÜFE beklentileri karşılarken TÜFE çekirdek kalemde düşüş yaşandı.
 
Yurt içinde ise 3. Çeyrek büyüme %11,1 ile beklentilerin oldukça üzerinde gelirken işsizlik oranı %10,6 oranını korudu.
 
Yeni haftada Japonya Merkez Bankası’nın toplantısı olacak ve Euro Bölgesi’nden TÜFE rakamları açıklanacak. ABD’den ise dayanıklı mal siparişleri ile 3. Çeyrek okunma açıklanacak. Ancak ABD cephesinde verilerden ziyade vergi tasarısı yakından takip edilecek. (Investing)
 

15.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p