Yurt içi piyasalar büyüme verisine odaklandı

Küresel piyasalar merkez bankaları toplantıları nedeniyle hareketli geçmesi beklenen yeni haftaya pozitif başlarken, yurt içinde bugün açıklanacak büyüme ve cari işlemler dengesi verileri takip edilecek.

Küresel piyasalar, başta yarın başlayacak ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının çarşamba günü açıklanacak kararları olmak üzere dünya genelindeki merkez bankası toplantılarına odaklandı. FOMC'nin ardından 14 Aralık Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz kararları açıklanacak. Analistler, Fed'in yılın son toplantısında faiz artıracağına neredeyse kesin gözle bakıldığını ifade ederek, veri tarafında ise bugün yurt içinde açıklanacak büyüme ve cari işlemler dengesi verilerinin yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olacağını kaydetti.

ABD'de, cuma günü açıklanan kasım ayı istihdam raporundaki veriler sonrası pay piyasaları pozitif seyrini devam ettirdi. İstihdam raporundaki verilere göre, ABD’de tarım dışı istihdam kasımda 228 binle beklenenden fazla artarken, işsizlik oranı beklendiği gibi yüzde 4,1'de sabit kaldı. Fed’in enflasyon açısından dikkatle izlediği ortalama saatlik ücretler ise kasımda aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,5 ile beklentilerin altında artış kaydetti. Verilerin ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,49, S&P 500 endeksi yüzde 0,55 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,40 değer kazanırken, dolar endeksi de 94'ün üzerini test etti ve haftayı 93,9 seviyesinden tamamladı.

Avrupa tarafında, Almanya'da hükümet kurma çalışmaları ve Brexit görüşmeleri gündemi meşgul etmeye devam ederken, cuma günü pay piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir izlendi. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,83, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,28 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1 değer kazandı.

Yeni haftaya pozitif başlayan Asya borsalarında genel olarak yükseliş eğilimi öne çıktı. Japonya'da Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 0,4 değer kazanırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi de yüzde 0,5 yükseldi.

Yurt içinde, geçen hafta yükseliş trendinde hareket eden BIST 100 endeksi, cuma günü önceki kapanışına göre yüzde 1,38 değer kazanarak haftayı 107.921 puandan tamamladı. Perşembe günkü TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde düşüşünü sürdüren dolar/TL ise cuma günü yüzde 0,67'lik değer kaybının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında yüzde 0,3 düşüşle 3,8260 seviyelerinde dengelendi.

Yoğun veri trafiği ve merkez bankaları toplantıları nedeniyle bu hafta piyasalarda sert dalgalanmaların görülebileceğini ifade eden analistler, BIST 100 endeksinin 108.000 ve 109.300 seviyelerinin direnç, 105.000 puanın ise destek konumuna geldiğini kaydetti.

AA Finans'ın beklenti anketine göre, ekonomistler, bugün açıklanacak GSYH'nin 3'üncü çeyrekte yüzde 9,2 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin 2017 yılı büyüme beklentilerinin ortalaması da yüzde 6 olarak hesaplandı. Türkiye ekonomisi, 2017'nin ilk iki çeyreğinde sırasıyla yüzde 5,1 ve yüzde 5,2 büyümüştü.

Yine bugün açıklanacak ekim ayı cari işlemler açığı verisine ilişkin beklentilerin ortalaması da 4,1 milyar dolar oldu.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, 3'üncü çeyrek GSYH

10.00 Türkiye, ekim ayı cari işlemler dengesi

18.00 ABD, ekim ayı JOLTS açık iş sayısı

11.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p