Yüz binlerce esnafı ilgilendiriyor!

2018 itibariyle yazar kasalarda yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu geliyor. Ancak eski yazar kasalarını kullananlar hafıza doluncaya kadar kullanabilecek. Sürpriz gelişme üzerine bir açıklama yapan TESK Genel Başkanı Palandöken ise Maliye Bakanı`na teşekkür ederek "Bu kararla esnafımızın rahat bir nefes almasını sağlayan Maliye Bakanımız Naci Ağbal ve tüm yetkililere teşekkür ediyorum" dedi.

Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu getirilen ve 2018 yılında uygulamaya dahil olacak bazı mükellefler, mevcut eski nesil ödeme kaydedici cihazlarını mali hafızaları doluncaya veya mali hafıza değişimini gerektiren durum oluşuncaya kadar kullanabilecek.
 
Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanımına yönelik zorunluluklar içeren Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
İlgili kanuna göre ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olanlar ile faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullanan ve yol kenarı otopark hizmeti verenler haricindeki yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti getirilen mükellefler, eski nesil ödeme kaydedici cihazlarını, mali hafızaları doluncaya veya mali hafıza değişimini gerektiren durum oluşuncaya kadar kullanabilecek.
 
Söz konusu mükellefler eski cihazlarını mali hafıza değişimine tabi tutamayacak ve mali hafızası dolduğu durumda hurdaya ayıracak. Dileyen mükellefler belirlenen tarihten önce de Bakanlıkça onaylanmış yeni nesil ödeme kaydedici cihazları alarak kullanıma açabilecek.

TESK'TEN YAZAR KASA TEŞEKKÜRÜ 
 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK)  Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise yaptığı açıklamada, "2014 cirosu 150 bin liranın altında olan esnaf  ve sanatkarlarımız, eski nesil yazar kasalarını, herhangi bir süre sınırlaması  olmaksızın, bu cihazların mali hafızası dolana kadar kullanabilecekler."  ifadesini kullandı.

Palandöken yazılı açıklamasında, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında  yayımlanan tebliğle, 1 Ocak 2018'te başlayacağı duyurulan yeni nesil yazar kasa  kullanma zorunluluğuna erteleme getirildiğini bildirdi.

Bu kapsamda, 2014 cirosu 150 bin liranın altında olan esnaf ve  sanatkarların, eski nesil yazar kasalarını herhangi bir süre sınırlaması  olmaksızın kullanabileceğini belirten Palandöken, şunları kaydetti:

"Bu cihazların mali hafızası dolana kadar kullanabilecekler. Mali  hafızası dolan veya herhangi bir nedenle mali hafıza değişimini gerektiren bir  durumda eski nesil cihazlara yeni mali hafıza takılamayacak, bunun yerine yeni  nesil yazar kasa kullanılması zorunlu olacaktır. Bu durumun meydana geldiği  tarihi takip eden 30 gün içinde (kalkınmada öncelikli yörelerde 60 gün) yeni  nesil yazar kasaların alınması ve kullanılması zorunludur. Bu kararla esnafımız  rahat bir nefes alacak. Kararın alınmasıyla esnafımızın rahat bir nefes almasını  sağlayan Maliye Bakanımız Naci Ağbal ve tüm yetkililere teşekkür ediyorum."

21.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p