Yüzde 40`ı bin balinanın elinde

AQR Capital Management Finansal Piyasalar Araştırma Müdürü Aaron Brown’a göre piyasada bulunan Bitcoin’lerin yüzde 40’ı bin kişinin elinde.

12 Kasım 2017 tarihinde 25 bin Bitcoin’le  bir kere de 159 milyon dolarlık işlem gerçekleştirildi. Haber, kısa sürede online forumlarda yayılırken, Bitcoin yatırımcıları da bu kişinin elindeki Bitcoinleri satıp satmayacağını tartışmaya başladı.
 
Dijital para piyasası, elinde yüksek miktarda Bitcoin tutana “balina” diyor. Yatırımcılar tarafından birer “endişe” unsuru olan balinaların, elindeki Bitcoin’in yalnızca bir bölümünü satması bile fiyatların düşmesi için yeterli olabiliyor ve bu durum, Bitcoin’in yıl başından bu yana 12’ye katlandığı mevcut dönemde oldukça yüksek bir ihtimal.  
 
ABD merkezli yatırım firması AQR Capital Management Finansal Piyasalar Araştırma Müdürü Aaron Brown’a göre piyasada bulunan Bitcoin’lerin yüzde 40’ı bin kişinin elinde ve bu kişiler, ellerindeki dijital paranın yarısını satmak isteyebilir. Hatta birbirini uzun yıllardır tanıyan balinalar, birlikte hareket ederek piyasayı etkileme potansiyeline sahip.
 
BlockTower Capital kurucularından Ari Paul ise “Her varlık grubunda olduğu gibi, yüksek meblağların sahipleri ve büyük kurumlar, fiyatı manipüle etmek için beraber hareket edebilir. Kripto paralarda ise piyasanın çok genç ve spekülasyona açık olması nedeniyle böyle bir manipülasyonun sonucu çok büyük olur” diye konuştu.  
 
Bloomberg’e konuşan teknoloji yatırımcısı Multicoin Capital’in ortaklarından Kyle Samani, birkaç yüz balinanın birbiriyle iletişim hâlinde olduğunu söylerken, Ross & Shulga avukatlarından Gary Ross, Bitcoin ticaretinde herhangi bir yasak olmadığı için, bu tür bilgi paylaşımlarının da yasalara aykırı olmadığını ifade ediyor.
 
Bazı yatırımcılara göre ise balinalar, ellerindeki çöpe atmazlar çünkü dijital paraların uzun dönemdeki potansiyeline inanıyorlar. Prag’ta yaşayan Bitcoin yatırımcılarından Sebastian Kinsman’a göre elinde çok fazla Bitcoin ve Bitcoin Cash tutan balinalar, birbirlerini yok etmek istemezler.  
 
Regülatörler, yıla bin dolara yakın seviyelerde başlayan ve 12 ayda 17 bin doların üzerine çıkan Bitcoin’le ilgili yasal düzenlemeleri belirlemede yavaş kaldı. Eğer ki yatırımcılar, sadece fiyatları yükseltmeyip aynı zamanda “dedikodu” yayarsa bu, dolandırıcılığa giriyor. Dijital para ticareti platformu Bittrex, kullanıcılarına gönderdiği e-posta’da fiyatları manipüle etmek için grupları teşvik edenlerin hesaplarının engelleneceğini söyledi.
 
Blockchain Capital Müdürü Spencer Bogart’a göre sıradan yatırımcılar, küçük ebattaki dijital paralarda daha büyük risk içindeler. Bitcoin en az yoğun mülkiyete sahip ve en büyük 100 Bitcoin yatırımcısı onaylanmış para birimin yüzde 17,’ünü kontrol ederken, Bitcoin’in en yakın rakiplerinden Ether’e en çok elinde tutan 100 kişi, arzın yüzde 40’ına sahip. Gnosis, Qtum ve Storj gibi para birimlerinde ise en yüksek sahiplerin kontrolündeki pay, yüzde 90.

10.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p