Zorlu Enerji yenilenebilir hedefine odaklandı

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya için yatırımlara devam ettiklerini belirterek, "Son 10 yılda 2 milyar dolar yatırım yaptığımız enerjide yerli, yenilenebilir ve temiz kaynaklara dayalı yatırımlara devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Zorlu Holding tarafından yapılan açıklamada, Zorlu Enerji Grubu`nun  320 milyon dolar yatırımla tamamladığı Kızıldere III projesinin ilk fazı olan  99,5 megavatlık bölümünün resmi açılışının, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi`ndeki  törenle gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yönetim Kurulu Başkanı Zorlu,  “Holding olarak daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya hayalimize hayat  verecek uzun soluklu yatırımlar için önemli adımlar atıyoruz. Son 10 yılda 2  milyar dolar civarında yatırım yaptığımız enerjide, sürdürülebilir bir gelecek  inşa edebilmek adına yerli, yenilenebilir ve temiz kaynaklara dayalı yatırımlar  yapmaya devam ediyoruz. Bunun bir yansıması olarak, Zorlu Enerji’nin bugün  Türkiye’deki kurulu gücünün yüzde 76’sı yenilenebilir enerji kaynaklarına  dayanıyor. Zorlu Enerji’nin Türkiye’deki dördüncü jeotermal enerji projesi olan  Kızıldere III jeotermal santralimizin ilk fazı için 320 milyon dolar yatırım  yaptık. Önümüzdeki yıl tamamlamayı planladığımız Kızıldere III santral projemiz  sahip olacağı toplam 165 megavat kurulu güç ile Türkiye’nin en büyük jeotermal  santrali olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde kurulumuna geçen yıl başlanan Kızıldere  III jeotermal santralinin sisteme kabulü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  tarafından gerçekleştirilmişti. Ticari elektrik satışına başlanan Kızıldere III  jeotermal santralinin 99,5 megavat kurulu güce sahip ilk ünitesi yılda 720 milyon  kilovatsaat elektrik üretecek.

Elektrik ile buhar üretimi ve satışı, doğalgaz ticareti ve dağıtımı,  güneş panelleri ticareti, enerji santrallerinin projelendirilmesi, uzun süreli  işletilmesi, servis bakımının gerçekleştirilmesi gibi geniş yelpazede katma  değeri yüksek hizmetler sunan Zorlu Enerji Grubu, 6 doğalgaz, 7 hidroelektrik, 4  jeotermal ve 4 rüzgar santralinden oluşan üretim portföyüyle Türkiye’de toplam  744 megavat, Pakistan ve İsrail’deki yatırımlarıyla birlikte ise toplamda bin 91  megavat kurulu güce sahip bulunuyor.

22.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p