Parity’nin hacklenmesiyle dondurulan Ether`lere yeni çözüm

2017 Kasım ayında popüler Ethereum cüzdanı Parity kullanıcılarının Ethereum kodundaki bir hata yüzünden toplamda 264 milyon dolar değerinde kripto parası dondurulmuştu.

Bu vakanın çözümüne dair şimdiye kadar etkili bir girişim olmadı. Ancak son güncelleme ile birlikte Ethereum kodunda çözüm arayışı başladı. Yeni çözüm daha basit ve olabildiğince az müdahale gerektiriyor.
 
Kasım ayında Parity’nin multi-sig özelliği bir hacker tarafından silindi. Hacker ‘’yanlışlıkla’’ cüzdaların ‘’kendi kendini yok etme’’ özelliğini devreye soktu. Parity çöküşü durdurmak için Ethereum’a yeni bir mekanizma teklifinde bulunsa da bu teklifi Ethereum geliştiricileri fazla riskli olduğu için reddetti.
 
15 Nisan tarihinde Parity iletişim sorumlusu Afri Schoedon tarafından sunulan yeni çözüm basitçe kayıp cüzdanların kodlarından ‘’kendi kendini yok etme’’ özelliğinin çıkarılmasını öneriyor. Bu sayede kullanıcılar kripto paralarına ulaşabilecekler ve Parity gelecekteki olası hataları engellenmiş olacak. Parity çalışanları konu kayıp paralar olunca işin peşini bırakmamaya kararlı görünüyor. Ethereum core geliştiricilerinden Nick Johnson ‘’kendini kendini yok etme’’ özelliğinden vazgeçip kripto paraları geri almanın teknik açıdan daha mantıklı olduğunu belirtti.
 
Çözüm sadece bu olaya odaklı olacak. Parity programından bağlantılı sağlanacak ve sadece kasım ayında hack’lenen 513,774.16 ether’e ulaşılabilecek. Bütün Ethereum ağını çalıştırmak yerine sadece Parity programına özel bir hard fork yapılacak. Parity kodunun içine çekme talepleri yerleştirilecek.
 
Diğer yandan kripto para kurtarmalarının bütün kullanıcılar açısından güvenlik sorunu yarattığını düşünenler bulunuyor. Daha önce geliştiricilerden Yoichi Hirai yasal endişelerini öne sürerek kripto para kurtarma ekibinden ayrılmıştı. Ethereum topluluğu kripto paraları kurtarmak için sistem açıklarından faydalanmanın ne derece güvenli olduğu halen tartışıyor.

19.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p