Ripple’dan XRP açıklaması

Ripple, XRP`nin Ripple`dan bağımsız bir kripto para olduğunu tüm dünyaya duyurmak istiyor.

Bitcoin ve Ethereum için SEC’ten olumlu karar çıkmışken Ripple‘ı zorlu günler bekliyor. Yaklaşan karar günü öncesi ise Ripple, XRP’nin Ripple olmadığını tüm dünyaya anlatmak istiyor.
 
XRP Ripple değildir, Ripple da XRP değil. Bunu söyleyen de Ripple’ı temsil eden PR ajansı ve teknoloji firması The Hatch Agency.
 
Ripple’ın tweetinin ardından gelen maile göre XRP “bağımsız bir dijital para.”Yüzlerce makale, fotoğraf, gönderi, istatistik ve yüzlerce yayının içinde XRP tokeninin kurulumundan beri bu iki marka fonksiyonel açıdan farksız görüldü. Şimdiyse aralarında bariz bir ayrım var. XRP, Ripple değildir.
 
Artık Ripple yazılım satışlarıyla bilinmeyi tercih etse de yıllarca XRP Token adıyla beraber anıldı. (XRP’nin sitesi www.ripple.com/xrp adındaydı ve hala Ripple’ın web sitesinde birçok XRP övgüsü bulunuyor. Söz konusu yazıda şöyle bir satır geçiyor “Nasıl XRP alacağınız kim olduğunuza göre değişir. Eğer finansal bir kurumsanız direkt Ripple’a başvurmak en iyisi.”)
 
Ripple, kripto para yaratmak amacıyla kurulan teknoloji firmaları içinden en değerli üç firma içinde.
 
Bu sırada Ripple mantıklı bir şekilde XRP’ye yatırım yapan kişileri zengin etti. Chris Larsen, Jed McCaleb ve Brad Garlinghouse’un milyoner kabul edilmelerinin sebebi maaşları değil.
 
XRP RİPPLE DEĞİLSE NE?
 
Ripple’dakiler bile bu konuda sorun yaşıyor gibi: Ripple’ın pazarlama stratejileri şefi The Street’te yer aldı ve şöyle söyledi: “XRP kendi kendine işlem gören bir dijital para ve birçok insanda var. Bizde de çok fazla XRP var ama bizde çok fazla para, sandalye ve bilgisayar da var ancak firmanın adı Ripple ve biz yazılım satıyoruz.
 
Steve Jobs daha önce Newton gibi bir cihazı reddetmiş olsa da, şirket tarihleri böyle inkârlarla çok da dolu değil.
 
Business Insider’ın dikkat çektiği gibi, hem token hem de firma aynı kişilerce kuruldu ve firma tokenin yarısına sahip. Ama Ripple sürekli farklı olduklarına dikkat çekmek istiyor ama yatırımcılar XRP’yi Ripple’ın performansı için bir vekil olarak görebilirler.
 
Bu sırada Ripple hala 60 milyar XRP sahibi ve 55 milyarı hala vekaleten tutulsa bile bazıları bunun yüksek derece merkezleşmeye sebep olduğuna inanıyor.
 
Problem de burada işte, SEC de özellikle son Ethereum ve Bitcoin hakkındaki yazıda bu koinlerin menkul kıymet olmadığını söylerken XRP yada Ripple hakkında hiçbir şeyden söz etmedi.
 
SEC’in görmezden gelişi XRP’nin değerinin kısmen düşmesine ve Ripple’ın Howey Test’te başarısız olması durumunda sorumlu görülmesine sebep olacaktır.
 
Merkezleşme bir şey, ama bazıları XRP’nin işlevini sorgulamaya kadar gidiyor. Ve hatta Bir kısmı XRP tokenin yalnızca Ripple’a destek olmak ve değerini arttırmak için var olduğuna inanıyor.

11.07.2018

Haberler

Bitcoin`deki sert yükselişin ardından sırada ne var? Analistler ne diyor?

Bir süredir 6850 doları aşmak için çabalayan Bitcoin, sonunda bu direnci ge

Binance yakılacak coin miktarını açıkladı! Rakam dudak uçuklattı

Kripto para borsası Binance, dördüncü yakımda değeri yaklaşık 30 milyon dol

Bitcoin`de bugün yaşanan durum en son 12 Nisan`da yaşanmıştı, devamında ise...

Bugün 6850`den 7450`ye kadar yükselen bir numaralı kripto para Bitcoin, ben

Bitcoin 7,500 doların üzerini gördü

Kripto paralarda Bitcoin, çarşamba günkü işlemlerde 7,500 doların üzerine t

Coinbase, menkul kıymet tokenları için onay aldı! Bu onay ne anlama geliyor?

Dünyanın en büyük kripto para ticaret platformlarından biri olan Coinbase,

İki önemli isimden EOS’un şirketine yatırım kararı

Blockchain platformu Block.one yeni bir fon toplama turunu duyurmak üzere.