Terk edilmiş Rus fabrikasında yasa dışı Bitcoin madenciliği

Rus polisinin yaptığı açıklamaya göre, Orenburg kentinde, terk edilmiş bir fabrika binasında, Bitcoin madenciliği yapılan yasa dışı bir tesis bulundu. Tesisin 60 milyon ruble değerinde elektrik çaldığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde olağandışı elektrik tüketimini araştıran polis, Rusya’nın Orenburg kentinde, büyük bir kripto para madenciliği tesisi buldu. Madenciler, çiftliği kapalı bir tesiste, yasa dışı bir şekilde kurdular ve kabloları yakındaki trafo merkezine bağladılar. Araştırmacılar, Matrix filminden bir sahneye benzettikleri sistemin raf üstüne raf şeklinde kurulduğunu açıkladı. Ayrıca çiftliğin, amatör madencilerin kullandığı sıradan ekran kartlarıyla değil güçlü ve özel ekran kartlarıyla çalıştırıldığı belirtildi.
 
Ele geçirilen ASIC cihazların, gerekli bilgi işlem gücüne sahip oldukları için büyük olasılıkla Bitcoin madenciliğinde kullanıldığı da açıklandı. Ayrıca bu ASIC cihazların, çok fazla elektrik tüketip, yüksek derecede ısı ürettikleri için büyük endüstriyel vantilatörlerle soğutulduğu tespit edildi.
 
Yasa dışı maden çiftliğine dönüştürülen tesisin, önceden devlete ait olduğu ve yıllar önce kapatıldığı polisler tarafından açıklandı. Ayrıca Ren TV’nin haberine göre çiftlik, 60 milyon ruble elektrik tüketti. Bu büyük elektrik tüketimine karşın madenciler hiçbir vergi ya da ücret ödemeden ortadan kayboldular. Polis, eğer sorumlular bulunursa en az 10 yıl hapis cezası istemiyle yargılanacaklarını açıkladı.
 

13.03.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p