Tüfenkci: Moody`s`in değerlendirmeleri doğru

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody`s`in Türkiye yıllık kredi analizi raporuna ilişkin yaptığı açıklamada değerlendirmenin doğru olduğunu belirtti ancak "Bugün itibarıyla da esasında yapmış olduğu değerlendirmeler bana göre de yeterli değil. Türkiye bunun daha ötesini başardı." ifadelerini kullandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent  Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Moody`s`in  "Türkiye`nin kredi profilinin, dirençli ekonomi ve güçlü kamu finansmanını siyasi  risklere ve dış hassasiyete karşı dengelediğini" duyurduğunu anımsattı.

Değerlendirmenin doğru olduğunu kaydeden Tüfenkci, "Bugün itibarıyla  da esasında yapmış olduğu değerlendirmeler bana göre de yeterli değil. Türkiye  bunun daha ötesini başardı." ifadelerini kullandı.

Son 4 yılda birçok olay yaşayan Türkiye`nin üzerinde oynanan oyunlar  da dikkate alındığı zaman ekonomideki başarısının yadsınamaz olduğunu vurgulayan  Tüfenkci, ülkenin her türlü zorluğa karşı dimdik ayakta durduğunu söyledi.

Türkiye`nin çok ciddi süreçlerden geçtiğini kaydeden Tüfenkci, şöyle  konuştu: "Üzeri örtülmeye çalışılsa da hafife alınmaya çalışılsa da  tesadüflerle oldu denilse de bunlardan kurtulmamız esasında bu milletimizin güçlü  bir şekilde hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza sahip çıkmasıyla alakalı. İstikrardan  yana tavrını koyması ve güvenin sürdüğü sürece hükümetimiz doğru adımlar atmaya  devam ediyor. Güçlü mali disiplinimiz, bankacılık yapımız, reel sektöre vermiş  olduğumuz destekler ve iç talebin canlanmasına yönelik atmış olduğumuz adımlar  gerçekten Türkiye`nin kısa zamanda her yapılan operasyonun arkasından  toparlanmasına vesile oldu."

Geçen yıl ülkenin Fetullahçı Terör Örgütü`nün hain ve kanlı darbe  girişimine maruz kaldığını anımsatan Tüfenkci, böyle bir olayın ardından bu yıl  kısa bir sürede toparlanarak yüzde 5 gibi bir büyüme yakaladıklarını hatırlattı.  Gelecek yıl büyüme hedeflerinin yüzde 5,5 ve üzeri olduğunu açıklayan Tüfenkci,  Türkiye`nin bu anlamda dikkatleri çeken bir başarı yakaladığını söyledi.

"ŞOKLARA KARŞI DAYANIKLI YAPIMIZI DEVAM ETTİRECEĞİZ"

Bakan Tüfenkçi, felaket tellallarının her zaman meydanlarda olduğunu,  Türkiye`yi özellikle ekonomik anlamda kötülediklerini dile getirdi. Ekonominin  durumunun kötülenerek insanların beklentilerini ve umutlarını zayıflatmaya  yönelik girişimler olduğunu belirten Tüfenkci, şunları söyledi: "Bu anlamda art niyetli senaryolar çizen birtakım mihvaller var. Bu ya  muhalif ya kötü niyetli oldukları için ya da verileri iyi analiz  edemediklerinden, göremediklerinden kaynaklanıyor. Biz üretmeye devam edeceğiz.  İstihdamı büyütmeye devam edeceğiz. Biz ihracatı çoğaltmaya, hukukun üstünlüğünde  demokrasimizi daha da ileri götürme noktasında çalışmalarımıza devam edeceğiz.  Biz bu anlamıyla bürokrasiyi azaltmaya yönelik çalışmalarımızı ve Türkiye`de  yatırımın ortamının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.  Mali disiplin ve istikrardan asla ve asla vazgeçmeyeceğiz. Dolayısıyla bu  anlamıyla da biz güçlü, şoklara karşı dayanıklı yapımızı devam ettireceğiz. 2018  önümüzdeki üretimin yatırımın daha bol olduğu bir yıl olarak görünüyor."

19.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p